Ecocapsule: samowystarczalny dom dla samotników

Polacy wciąż zarabiają zbyt mało, aby było ich stać na własne mieszkanie w rozsądnej przeszłości. Projekt o nazwie Ecocapsule może być ciekawą alternatywą, która każdemu zapewni jego własne cztery kąty i to bez dużych kosztów.

Ecocapsule to projekt autorstwa architektów ze słowackiej firmy Nice Architects. Jest to niewielka kapsuła, której pod względem funkcjonalności najbliżej do przyczepy kempingowej. Jej wymiary wynoszą 4,5 m x 2,4 m, zaś wysokość 2,5 m. Wnętrze jest eleganckie, aczkolwiek bardzo minimalistyczne i jak widać na poniższych zdjęciach, całkiem ładnie urządzone.

To co odróżnia Ecocapsule od standardowej przyczepy, to samowystarczalność. Kapsuła posiadać ma na wyposażeniu 750 W turbinę wiatrową oraz ogniwa fotowoltaiczne o powierzchni 2,6 m kw, które będą wspólnie ładować baterię o pojemności 9744 kWh zaspokajające w pełni potrzeby mieszkańca. Dwa systemy to lepsze rozwiązanie, gdyż będą się wzajemnie uzupełniać, produkując energię gdy zabraknie wiatru, lub zajdzie Słońce. Dodatkowo specjalny system zbierać ma deszczówkę i po przefiltrowaniu zmieni ją w wodę zdatną do picia. Dom można więc ustawić w dowolnym miejscu, gdyż nie trzeba uzbrojonego terenu i mediów, ponieważ dom sam zapewni nam energię i wodę.

Ecocapsule jest na razie tylko prototypem, ale projektanci zamierzają jeszcze w tym roku rozpocząć seryjną produkcję.

Ecocapsule

Ecocapsule

Ecocapsule

Ecocapsule

Źródło: Inhabitat.com

You may also like...