Popularne aplikacje pocztowe szpiegują nasze emaile

Serwis Motherboard odkrył, że kilka popularnych klientów poczty dostępnych na iOS oraz Maca, sprzedaje dane użytkowników. Jednym z nich jest znana aplikacja Edison.

W dzisiejszych czasach niezwykle trudno jest chronić naszą prywatność, szczególnie że wiele programów narusza ją w dużym stopniu. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile aplikacji potrafi gromadzić o nas dane i przesyłać je do różnych podmiotów. Takie sytuacje zdarzają się również w przypadku sprzętu Apple, która od dawna chwali się swoim zaangażowaniem w ochronę prywatności.

Z raportu Motherboard wynika, że kilka popularnych aplikacji pocztowych dostępnych na iOS oraz Maca, bez zgody użytkowników gromadzi dane, a następnie je sprzedaje. Serwis wymienia w nim kilka aplikacji, a jedną z nich jest dość popularny klient poczty elektronicznej Edison, dostępny w App Store. Serwis natrafił bowiem na poufne dokumenty, które ujawniają, że tego typu aplikacje sprzedają zbierane dane firmom trzecim, wykorzystującym je w celach reklamowych.

Wśród gromadzonych informacji, są m.in., przywiązanie do marki, preferencje zakupowe itp. Mając takie dane, przedsiębiorstwa mogą jeszcze dokładniej targetować reklamy, dopasowując je pod konkretnych konsumentów. W ten sposób znacznie podnoszą ich skuteczność, zwiększając tym samym swe zyski.

Edison nie jest jedyną aplikacją działającą w ten sposób. Według raportu podobnie zachowują się też takie programy jak Cleanfox i Slice. Wspomniane firmy na razie zabrały w tej sprawie głosu.

Zrobił to natomiast twórca Edisona, który potwierdził, że faktycznie przetwarza emaile swych użytkowników. Firma zapewnia jednak, że dane gromadzone od użytkowników są całkowicie anonimowe. W oświadczeniu próbuje również usprawiedliwiać swe działania twierdząc, że dzięki temu aplikacja nadal może być darmowa. Można jednak założyć, że wiele osób korzystających z tej aplikacji z pewnością nie jest świadomych, że firma przeszukuje ich skrzynki.

Producent zauważa również, że użytkownicy którzy nie czują się z tym komfortowo, mogą z niej zrezygnować.

Edison

Źródło

You may also like...