Continental opracował ekologiczną oponę do aut osobowych

Contintenal zaprezentował koncept ekologicznej opony do pojazdów osobowych. Projekt nazywa się Conti GreenConcept i ma na celu ograniczenie zasobów wykorzystywanych do produkcji opon.

Na całym świecie jeżdżą dziesiątki milionów samochodów, które potrzebują ogromnej ilości opon. Ich produkcja nie jest jednak korzystna dla środowiska naturalnego, gdyż zużywa się przy tym nie tylko masę energii, ale również wiele cennych zasobów. Marka Contintenal opracowała więc koncepcyjną oponę Conti GreenConcept, która pozwoli ograniczyć ich wykorzystanie.

Koncepcja powstała, aby zminimalizować zużycie wszelkiego rodzaju zasobów w całym łańcuchu produkcji. Producent deklaruje, że opona może powstawać w dużym stopniu z materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu. Wykorzystuje lekką konstrukcję, co pozwala chronić zasoby, a jej żywotność można wydłużyć dzięki odnawialnemu bieżnikowi. Ponadto GreenConcept powstaje z ponad 50% zrównoważonych surowców.

Oznacza to, że, wszystkie materiały do budowy opony zbiera się w obiegu zamkniętym i nie mają szkodliwego wpływu na środowisko. Opona GreenConcept powstaje w 35 procentach z odnawialnych materiałów, w tym naturalnej gumy z mniszka lekarskiego, krzemianu z popiołu z łusek ryżu, olejów roślinnych i żywic. Natomiast 17 procent materiałów pochodzi z recyklingu, a są to głównie odzyskana stal oraz sadza.

Conti GreenConcept

W procesie produkcji wykorzystuje się również poliester uzyskany z przetworzonych plastikowych butelek, służący do budowy karkasu opony. Co ważne, w procesie recyklingu tych plastikowych butelek nie stosuje się pośrednich etapów przetwarzania chemicznego. Natomiast uzyskaną w ten sposób przędzę poliestrową idealnie dostosowano do sił, jakim poddawana jest opona.

Conti GreenConcept

Powstała w taki sposób opona waży do 40 procent mniej niż konwencjonalne opony. Ma również opór toczenia o około 25% mniejszy niż typowa opona klasy A.

Źródło

You may also like...