Elastyczne wyświetlacze zaginane na krawędzi

Jeszcze do niedawna szczytem techniki było zainstalowanie w smartfonie ekranu o przyzwoitej rozdzielczości. Dziś królują już wyświetlacze Full HD, zaczynają pojawiać się modele 4K, a producenci zaczynają eksperymentować z wyświetlaczami elastycznymi.

Prototypy takich ekranów jakiś czas temu pokazał Samsung i LG, jednak firma Semiconductor Energy Laboratories zawstydziła oba wielkie koncerny i zaprezentowała nowatorski wyświetlacz elastyczny, o grubości zaledwie 4 mm, który może wyświetlacz obraz również na krawędzi zagiętej wokół urządzenia.

Jeden z zaprezentowanych przez SEL prototypów ma przekątną 3,4-cala i wyświetla obraz w rozdzielczości 960 x 540 pikseli, przy gęstości 326 PPI. Natomiast drugi ma przekątną 5,4-cala i prezentuje obraz w 960 x 1280 przy 302 PPI.

Najciekawsza jest jednak technologia zastosowana w tych wyświetlaczach, która nazywa się C-Axis Aligned Crystal. Jest to technologia oparta na ciekłych kryształach, które nie posiadają własnej struktury, a więc dzięki temu wyświetlacz może być dowolnie kształtowany i nie trzeba go produkować według jednej, ściśle określonej specyfikacji. W przeciwieństwie do zaledwie zakrzywionych paneli LG i Samsunga, jest to więc prawdziwie elastyczny wyświetlacz.

SEL pokazało także równie elastyczną baterię, którą można wygiąć 10,000 razy zanim pojawią się jakiejś uszkodzenia. Akumulator w połączeniu z wyświetlaczem, stanowią idealną podstawę dla smartwatchy, które będzie można dowolnie kształtować, dopasowując do nadgarstka.

Źródło: Phonearena.com

You may also like...