Elektroniczny materiał zrewolucjonizuje sprzęt noszony

Badacze z NC State University opracowali elektroniczny materiał, który oddycha. Dzięki temu urządzenia noszone staną się w przyszłości znacznie wygodniejsze.

Urządzenia noszone to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Powstają różnego rodzaju sensory oraz sprzęt monitorujący funkcje życiowe, przydatne nie tylko sportowcom, ale też lekarzom, umożliwiając lepszą opiekę nad pacjentem.

Tego typu rozwiązania mają jednak dość istotną wadę, gdyż rzadko wykorzystuje się w nich oddychające materiały. Tymczasem człowiek poci się, więc noszenie takich gadżetów bywa mało komfortowe, ponieważ pojawiają się trudności w skutecznym odprowadzaniu wilgoci.

Problem ten udało się rozwiązać badaczom z NC State University, który stworzyli nową tkaninę. Jest to ultra cienki, rozciągliwy materiał elektroniczny, mający właściwości przepuszczalności gazów. Materiał może więc oddychać, dzięki czemu jest bardziej komfortowy dla użytkownika, szczególnie w przypadku sprzętu biomedycznego.

Możliwość oddychania sprawia, że materiał świetnie nadaje się do produkcji elektroniki, którą trzeba nosić przez dłuższy czas. Co więcej, jest prosty w produkcji i można go łatwo skalować, dostosowując do konkretnych potrzeb.

elektroniczny materiał

Materiał powstaje poprzez zanurzenie go w roztworze zawierającym srebrne nanoprzewody. Następnie prasuje się go termicznie, aby uszczelnić okablowanie. W rezultacie tego procesu powstaje tkanina wykazująca doskonałą kombinację przewodności elektrycznej, transmitancji optycznej i przepuszczalności pary wodnej.

Do sprawdzenia możliwości nowego materiału, opracowano kilka prototypów. Pierwszym była sucha elektroda do montażu na skórze do stosowania jako czujnik elektrofizjologiczny. Tego rodzaju czujniki mają wiele potencjalnych zastosowań, w tym pomiar EKG i EMG. Drugim było zintegrowane z tkaniną wykrywanie dotyku dla interfejsów człowiek-maszyna. Rękaw ten służył do grania w gry komputerowe, takie jak Tetris.

Na razie wynalazek wymaga jeszcze sporo pracy, ale być może za kilka lat uda się go wprowadzić na rynek. Jego możliwości są jak widać bardzo szerokie i na pewno znajdzie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Źródło

You may also like...