Elektryczny rower dla seniora sam zapobiegnie upadkom

Inżynierowie z holenderskiego Delft University of Technology opracowali prototyp elektrycznego roweru dla seniora. Za pomocą specjalnej technologii, jednoślad pomoże w utrzymaniu równowagi.

Wraz z wiekiem pogarsza się nasza motoryka, co przekłada się na wolniejszą reakcję i trudność utrzymania równowagi, a to z kolei zwiększa ryzyko upadku. Jest ono szczególnie duże podczas jazdy na rowerze, która wymaga szybkiego reagowania. Za sprawą osiąganych prędkości obrażenia są wówczas zdecydowanie większe i mogą wręcz zagrażać życiu.

Inżynierowie z Delft University of Technology, wspólnie z firmą Royal Dutch Gazelle, opracowali więc technologię, która zagwarantuje seniorom bezpieczniejsze poruszanie się jednośladami. Stworzyli prototyp elektrycznego roweru posiadającego moduł składający się z żyroskopu oraz akcelerometru. Znajdująca się w nim elektronika mierzy ruch jednośladu z prędkościami powyżej 4 km/h. Gromadzone dane są następnie poddawane analizie przez pokładowy mikroprocesor z użyciem specjalnie opracowanego algorytmu.

Jeśli komputer uzna, że rower może się przewrócić, wówczas elektryczny silnik wbudowany w kierownicę przejmuje kontrolę i delikatnie nią skręca zapobiegając upadkowi. Nie da się ukryć, że technologia wymaga jeszcze dopracowania. Testerzy którzy już mieli okazję ją wypróbować twierdzą jednak, że system już teraz całkiem sprawnie pomaga utrzymać rower w pionie.

Zła wiadomość jest taka, że zanim wynalazek trafi do produkcji, minie zapewne jeszcze kilka lat. Istotne jest jednak to, że wykonano już pierwszy krok ku stworzeniu rowerów bezpiecznych dla seniorów.

elektrycznego roweru

elektrycznego roweru

Źródło: Rudelft.nl

You may also like...