Elektryczny rower Forda ostrzeże przed dziurami

Dziury w drodze to największa zmora cyklistów, która zwykle zauważana jest zbyt późno. Najnowszy elektryczny rower Forda o nazwie MoDe:Flex, potrafi sobie jednak z tym zagrożeniem poradzić, odpowiednio wcześniej wykrywając niebezpieczeństwo i informując o nim właściciela.

Elektryczne rowery wciąż są jeszcze zbyt drogie, by zaczęły być powszechnie używane, ale nie da się zaprzeczyć, że coraz częściej stają się polem do prezentacji nowinek technologicznych, ułatwiających cyklistom życie. Jednym z takich nowoczesnych jednośladów jest MoDe:Flex, stworzony przez inżynierów amerykańskiego koncernu Ford, który pokazano w tym tygodniu w Detroit podczas konferencji Forward with Ford.

MoDe:Flex to bardzo wszechstronny jednoślad, nadający się zarówno do jazdy po bezdrożach, po zwykłych drogach oraz do poruszania się po mieście. Rower łączy się ze smartfonem, dla którego zaprojektowano specjalny uchwyt znajdujący się w kierownicy, a jego funkcje obsługiwane są z poziomu aplikacji MoDe:Link dostarczonej również przez Forda. Aplikacja dostarcza rowerzyście w czasie rzeczywistym danych na temat pogody, zagęszczenia ruchu drogowego, a także informacji dotyczących kursowania publicznego transportu, co może być przydatne gdy nowy rower już nam ukradną.

Ford opracował także aplikację przeznaczoną dla Apple Watch, pozwalającą sterować funkcjami jednośladu, uwzględniając nasz puls. Na przykład aktywacja trybu “No sweat” sprawi, że rower włączy funkcję elektrycznego wspomagania napędu tylko wówczas, gdy nasz puls przekroczy określoną wartość. Dzięki temu możemy używać MoDe:Flex w celu dojazdów do pracy i nie martwić się, że dotrzemy na miejsce spoceni z wysiłku. MoDe:Flex zostanie wyposażony w 200W silnik elektryczny, który pomoże rozpędzić się do prędkości 24 km/h. Bateria 9 Ah wystarczy natomiast do 90 minut ciągłego użytkowania.

Ciekawą funkcją jest oznaczanie dziur na drodze oraz innych przeszkód. Ford niestety nie wyjaśnił w jaki sposób będzie to działać. Wiemy jedynie tyle, że użytkownik zostanie powiadomiony sygnałem dźwiękowym emitowanym przez smartwatch.

Przydatny będzie także wbudowany system nawigacji, który nie wymaga zerkania na ekran smartfonu. Jednoślad ma silniki wibracyjne, które po wprowadzeniu trasy, będą nas informować o konieczności skrętu poprzez delikatne drżenie uchwytów kierownicy. Zaczną one wibrować również wtedy, gdy zza pleców będzie się do nas zbliżać samochód. Dodatkową zaletą jest możliwość złożenia ramy, by łatwiej było włożyć rower do bagażnika.

Ford nie ujawnił na razie kiedy rower trafi do sprzedaży, ani też ile będzie trzeba za niego zapłacić.

Źródło: Ford.com

You may also like...