Entrim 4D zwiększy realizm technologii VR

Podczas konferencji SXSW należący do Samsunga dział Creative Labs zaprezentował kilka zupełnie nowych projektów, które niebawem wejdą na rynek. Jednym z nich są nowatorskie słuchawki Entrim 4D, stworzone do zwiększenia realizmu doznań związanych z technologią VR.

Wirtualna rzeczywistość jest niewątpliwie przyszłością rozrywki, lecz na razie jest to rozrywka zapewniająca dość ograniczone doznania. Wprawdzie zestawy VR, takie jak Oculus Rift, czy PlayStation VR, pozwalają nam wkroczyć do cyfrowego świata, lecz doznaniom tym brakuje realizmu. Owszem, przed naszymi oczami mamy iluzję innego świata, jednak nadal mamy świadomość siedzenia na kanapie i trzymania w dłoni kontrolera.Producenci sprzętu zaczynają powoli dostrzegać ten problem i tworzą gadżety sensoryczne, które mają wzmocnić tę iluzję. Jedną z ciekawszych propozycji przedstawiła należący do Samsunga oddział Creative Labs, a są to słuchawki Entrim 4D. Wbrew pozorom produkt nie został stworzony tylko do emisji dźwięku, gdyż potrafi znacznie więcej. Słuchawki zaprojektowano bowiem po to, aby zintensyfikować doznania wirtualnego świata.

Wyposażono je w specjalne elektrody umieszczone ukryte pod gąbką skrywającą głośniki, które znajdują się tuż poniżej uszu. Elektrody wykorzystują technologię galwanicznej stymulacji przedsionkowej, czyli mówiąc krótko, przesyłają sygnały elektryczne do określonych nerwów w naszym uchu, wpływając na równowagę i ruchu. Dzięki temu oszukiwany jest nasz mózg i uzyskujemy wówczas wrażenie ruchu.

Użytkownik mając na głowie zestaw VR, zaś na uszach Entrim 4D, ma wrażenie jakby stał się częścią akcji widzianej na ekranie. Jeśli więc będzie oglądał wyścigi samochodowe, odniesie wrażenie, że sam siedzi za kierownicą auta. W przypadku filmu zarejestrowanego kamerą drona, będzie miał uczucie, jakby latał. Innymi słowy, możliwości systemu są dość duże i z pewnością będzie w przyszłości bardzo przydatny. Konstruktorzy mają też nadzieję, że dzięki tym słuchawkom uda się zredukować efekt nudności, którzy często towarzyszy korzystaniu z zestawów VR.

Zobacz najtańsze słuchawki

Na razie jednak nie wiadomo kiedy Samsung chciałby wprowadzić takie słuchawki na rynek, ale można się domyślać, że nastąpi to wówczas, gdy zestawy VR staną się nieco bardziej popularne, bo technologia jest niezwykle obiecująca.

Źródło: Engadget.comYou may also like...