Exynos 2100 oficjalnie zaprezentowany. Premiera za kilka dni

Samsung wreszcie oficjalnie zaprezentował swój najnowszy układ Exynos 2100. Chipset trafi do serii Galaxy S21, która zadebiutuje już w najbliższy czwartek.

Choć premiera serii Galaxy S21 odbędzie się już w tym tygodniu, to Samsung dopiero teraz oficjalnie pokazał nowy procesor europejskiej wersji tego modelu. Exynos 2100 będzie następcą Exynosa 990 i zagwarantuje większą wydajność, przy równoczesnym ograniczeniu zużycia energii.

Nowa jednostka jest ośmiordzeniowa i dysponuje głównym rdzeniem Arm Cortex-X1 taktowanym zegarem 2,9 GHz. Są też trzy rdzenie Cortex-A78 o dużej wydajności, a także cztery rdzenie Cortex-A55. Te ostatnie zużywają niewiele energii i mają niewielką wydajność, więc służą przede wszystkim wykonywaniu zadań w tle.

Rdzenie o większej mocy i wydajności energetycznej

Taka konfiguracja sprawia, że wydajność CPU wzrosła 10 procent w porównaniu do poprzednika, natomiast zużycie energii zmniejszyło się o 20 procent. Mocniejsza jest również zastosowana tu jednostka graficzna Mali-G78, której wydajność w operacjach graficznych wzrosła aż o 40%.

Nowością w procesorze Samsunga jest trzyrdzeniowy układ NPU, zajmujący się zadaniami związanymi ze sztuczną inteligencją. Jego wydajność wynosi 26 TOPS, natomiast dzięki odpowiedniej konstrukcji zapewnia ponad dwukrotnie większą wydajność energetyczną w porównaniu do swojego poprzednika.

Z procesora ucieszą się także fani fotografii. Zamontowano w nim bowiem nowe ISP, wspierające sensory o maksymalnej rozdzielczości do 200 MP. Oprócz tego układ pozwala na podłączenie do sześciu indywidualnych sensorów oraz czterech jednostek przetwarzania obrazu. Pozwoli to zwiększyć jakość zdjęć z wykorzystaniem zoomu, a także fotografii panoramicznych. Dobrą wiadomością jest również możliwość nagrywania wideo w jakości 4K przy 120 kl./s.

Duża prędkość pobierania danych

Naturalnie producent zadbał również o łączność, wyposażając układ w obsługę 5G ze standardami Sub-6 oraz mmWave. Umożliwi to pobieranie danych z prędkości 5,1 Gbps w przypadku Sub-6 oraz aż 7,35 Gbps przy wykorzystaniu mmWave. Natomiast dzięki 1024 Quadrature Amplitude Modulation, pobieranie danych w sieci 4G może odbywać się z prędkością aż 3 Gbps.

Samsung rozpoczął już seryjną produkcję Exynos 2100, natomiast jego debiut odbędzie się w modelu Galaxy S21.

Exynos 2100

Źródło

You may also like...