Facebook rezygnuje z budowy drona Aquila

Facebook poinformował o porzuceniu pomysłu budowy drona Aquila. Bezzałogowiec miał służyć portalowi do zapewniania taniego dostępu do internetu.

Drony używane są zwykle do zabawy oraz filmowania z powietrza, lecz coraz częściej mają też bardziej poważne zastosowania. Jednen z ciekawszych pomysłów wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych miał Facebook. Portal zamierzał za ich pomocą dostarczać internet.

W 2014 roku portal ogłosił plan zbudowania drona Aquila. Maszyna byłaby zasilana energią słoneczną i pełniła funkcję przekaźnika sygnału, służącego do udostępniania internetu. Celem firmy było zapewnienie taniego dostępu do sieci społecznościom wiejskim, Maszyna posiadająca panele solarne, mogłaby się utrzymywać w powietrzu miesiącami, co byłoby znacznie tańszym rozwiązaniem niż budowa nadajników lub linii naziemnych.

Konkurencji na tym polu praktycznie nie było, inżynierowie Facebooka musieli sami projektować praktycznie każdy aspekt drona, a następnie dokładnie go przetestować. Powodowało to pojawianie się częstych błędów konstrukcyjnych, których efektem były problemy techniczne, a nawet rozbicie maszyny podczas testów. Co więcej, portal musiał także opracować technologię milimetrowych fal, która zapewniałaby komunikację drona z odbiornikami na ziemi.

Po kilku latach prac okazało się, że Facebook nie jest już jedyną firmą zajmującą się tym tematem. Konkurencja na tym polu stała się coraz silniejsza, a jednym z rywali jest duża firma związana z przemysłem lotniczym. Portal uznał, że nie ma z nią żadnych szans, więc postanowił zakończyć projekt.

Zamiast tego firma połączy siły z Airbusem oraz innymi partnerami, skupiając się rozwoju systemu łączności oraz innych technologiach niezwiązanych z dronem.

Aquila

Źródło: Facebook.com

You may also like...