FBI zamknęło popularny serwis VPN dla przestępców

FBI oraz Europol zamknęli popularny serwis VPN o nazwie Safe-Inet. Służby twierdzą, że była to usługa zapewniająca anonimową komunikację przestępcom.

Serwisy VPN są niezwykle popularne, gdyż zapewniają użytkownikom pełną anonimowość podczas surfowania w sieci. Nie każdy bowiem chce, by jego IP było rejestrowane przez różnego rodzaju serwisy, a dzięki takim serwisom jest ono bardzo skutecznie maskowane.

Takie serwisy zasadniczo nie służą przestępcom, lecz zwykłym ludziom dbającym o własną prywatność w sieci. Okazuje się jednak, że istnieją specjalne usługi VPN adresowane wyłącznie do kryminalistów i zapewniające im pełną anonimowość komunikacji. Jednym z takich serwisów był Safe-Inet, znany także jako Insorg, który właśnie oficjalnie przestał działać.

FBI oraz Europol wspólnymi siłami zamknęły wspomnianą usługę, która służyła wyłącznie kryminalistom. Twórcy serwisu nie tylko promowali go na forach skupiających przestępców, zachęcając w ten sposób do korzystania ze swej usługi. Safe-Inet często używano również do takich działań jak skimming kart płatniczych, ataki ransomware oraz przejmowanie kont użytkowników. Serwis oferował swe usługi dla świata przestępczego, zarówno w języku angielskim, jak i rosyjskim.

Usługę zamknięto w ramach Operacji Nowa, wymierzonej w serwisy VPN oskarżane o wspieranie kryminalistów. Jest to wspólna akcja realizowana przez FBI, Europol oraz inne agencje, a koordynuje ją niemiecka policja w Reutlingen.

Podczas wspomnianej operacji stróżom prawa udało się przejąć trzy domeny: insorg.org, safe-inet.com i safe-inet.net należące do wspomnianego serwisu. Wyłączono również serwery, na których działały wymienione witryny.

Safe-Inet

Źródło

You may also like...