Wirtuanle światy wzbogacą się o zapach. Zapewni go nowa maska firmy Feelreal

Firma Feelreal zaprezentowała nową maskę przeznaczoną do systemów rzeczywistości wirtualnej. Jej zadaniem jest wzbogacenie cyfrowego świata o zapachy.

Technologia wirtualnej rzeczywistości oferuje nam wiele nowych możliwości interakcji z cyfrowymi światami. Jednak wciąż jest to interakcja bardzo uboga w doznania fizyczne. Owszem powoli zaczynają pojawiać się rękawice sensoryczne, które umożliwiają nam czucie wirtualnych przedmiotów. Ale to jeszcze za mało by zapewnić realizm na sensownym poziomie.

Być może wkrótce to się zmieni, gdyż firma Feelreal pracuje nad maską, umożliwiającą wzbogacenie cyfrowego świata o zapachy. Feelreal VR to gadżet współpracujący z już istniejącymi goglami VR, który atakuje nasze zmysły dodatkowym bodźcem. Przy pomocy specjalnych kapsułek, generowane są różnego rodzaju zapachy podnoszące realizm doznań.

Gdy np. zawitamy do wirtualnej kawiarni, do naszego nosa dotrze wówczas zapach świeżo parzonej kawy. Jeśli natomiast będziemy oglądać wyścig samochodowy, wtedy poczujemy zapach palonych opon. Maska posiada także niewielkie moduły grzewcze i chłodzące, które dmuchają nam w twarz powietrzem o określonej temperaturze. W ten sposób powstaje iluzja upału w letni dzień lub deszczu. Producent twierdzi, że maska świetnie spisuje się podczas grania i oglądania filmów, podczas medytacji, a nawet aromaterapii.

Feelreal VR jest kompatybilny z takimi goglami jak HTC Vive, Gear VR, Oculus Rift i Go, a także PlayStation VR. Ze sprzętem łączy się natomiast za pomocą WiFi lub Bluetooth. Wbudowana bateria zapewnia natomiast do czterech godzin pracy na jednym ładowaniu.

Maska nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży. Ale twórca obiecuje, że niebawem uruchomi na Kickstarterze kampanię, która pozwoli zebrać fundusze na rozpoczęcie jej produkcji. Więcej szczegółów dotyczących tego gadżetu uzyskacie na tej stronie.

Feelreal

Źródło: Feelreal.com

You may also like...