Użytkownicy Galaxy S4 dostaną odszkodowanie za oszukiwanie w benchmarkach
Ugodą zakończył się proces wytoczony Samsungowi za oszukiwanie w benchmarkach. Firma wypłaci użytkownikom modelu Galaxy S4 odszkodowanie w wysokości 10 dolarów.
Wielu nabywców smartfonów podczas kupowania nowego sprzętu kieruje się przede wszystkim jego wydajnością. Producenci bardzo chętnie rywalizują więc na tym polu. Prezentują wyniki behchmarków, udowadniających wyższość ich sprzętu nad urządzeniami rywali. Niestety nie zawsze wydajność urządzenia jest większa od konkurentów, więc stosowane są różnego rodzaju sztuczki pozwalające to zmienić.
W 2013 roku na oszukiwaniu w benchmarkach przyłapano kilka dużych firm, takich jak Samsung czy HTC. Użytkownicy naturalnie nie byli zadowoleni z faktu, że producent ich oszukał.
Szczególnie zdenerwowani byli posiadacze Samsunga Galaxy S4 wyposażonego w procesor Exynos 5410. Producent podniósł taktowanie zegara GPU PowerVR SGX 544MP3 ze standardowych 480 MHz na aż 533 MHz. Oczywiście takie taktowanie nie było dostępne w czasie normalnego użytkowania i podnosiło się gdy telefon wykrył uruchomiony benchmark. Dzięki temu mógł lepiej wypaść w testach.
Użytkownicy poczuli się oszukani i wytoczyli producentowi zbiorowy pozew. Po pięciu latach batalii nadeszło wreszcie jego rozstrzygnięcie. W ramach ugody Samsung zdecydował się wypłacić łącznie 13,4 nln dolarów odszkodowania. Prawie półtora miliona dostaną prawnicy biorący udział w procesie, natomiast reszta będzie rozdzielona pomiędzy uczestników pozwu. Każdy z nich dostanie teraz odszkodowanie w wysokości 10 dolarów.
Samsung obiecał też, że nie będzie manipulował wynikami benchmarków, lecz tylko przez okres trzech lat co brzmi bardzo zaskakująco. Można bowiem odnieść wrażenie, że po tym okresie firma nadal będzie kontynuowała ten proceder.
Technogadżet w liczbach