Gekon inspiracją do tworzenia nowych materiałów

Naukowcy z Georgia Institute of Technology opracowali nową metodę produkcji materiałów inspirowanych gekonem. Ich pomysł pozwala znacznie obniżyć jej koszty.

Jednym z najbardziej niezwykłych stworzeń żyjących na naszej planecie jest bez wątpienia gekon. Ta niewielka jaszczurkę została przez naturę wyposażona w niesamowitą przyczepność, umożliwiającą poruszanie się po praktycznie każdej powierzchni.

Naukowcy już od wielu lat próbują skopiować tę umiejętność. Wprawdzie odnieśli na tym polu pewne sukcesy tworząc materiały o zbliżonych właściwościach. Do tej pory nie udało się jednak opracować metody ich masowej produkcji, która byłaby opłacalna.

Gekon inspiracją dla nowego typu chwytaków

Sytuację może jednak zmienić osiągnięcie inżynierów z Georgia Institute of Technology. Udało im się wymyślić sposób produkcji materiałów przylepnych inspirowanych gekonem, który jest znacznie tańszy od dotychczasowych metod. Odkrycie może umożliwić wprowadzenie na rynek specjalnych pasków bazujących na kleju gekona.

Według badaczy, polimer wykonany na bazie powierzchni adhezyjnych jaszczurek, mógłby posłużyć do produkcji niezwykle wszechstronnych chwytaków. Mogłyby dzięki temu podnosić różne przedmioty na tej samej linii montażowej. To oczywiście tylko jeden ze sposobów wykorzystania nowego wynalazku, gdyż miałby on wiele innych zastosowań. Jednym z nich byłyby roboty, które czyściłyby fasady budynków oraz, wspinając się bezpośrednio na ich ściany. Ludzie nie musieliby się wówczas narażać, pracując na chybotliwych platformach zawieszonych dziesiątki metrów nad ziemią.

Istotną przewagą wynalazku jest brak konieczności wcześniejszego przygotowania chwytaka do określonych powierzchni. Materiał pozwalałby podnosić praktycznie dowolne przedmioty, a więc nie tylko płaskie pudełka, ale też zakrzywione, jak jajka lub warzywa. I to wszystko na tej samej linii. Jak widać na poniższym wideo, chwytak radzi sobie zarówno ze smartfonem, jak i z jajkami oraz jabłkami.

Obecnie używane chwytaki montowane na liniach montażowych, wykorzystują różne elementy, ale mogą podnieść tylko ograniczony zakres przedmiotów. Nowy materiał całkowicie by to zmienił.

Naukowcy nie potrafią jednak podać przybliżonego terminu wprowadzenia nowego materiału na rynek. Jak zwykle w przypadku takich wynalazków, zapewne trzeba będzie poczekać na to kilka lat.

Gekon

Źródło

You may also like...