Gigantyczna panorama Marsa przygotowana przez NASA

Operujący na powierzchni Marsa łazik Curiosity, wysłał już na Ziemię całkiem znaczną ilość fotografii i część z nich może obejrzeć każdy chętny, bowiem są dostępne na stronie NASA. Teraz jednak umieszczono tam naprawdę ciekawą fotkę.

Jest to ogromna panorama Marsa składająca się z setek połączonych ze sobą fotografii, licząca sobie 1,3 miliarda pikseli. By wykonać tak ogromne zdjęcie, Curiosity musiało wcześniej zrobić około 900 fotek wykorzystując różne kamery zainstalowane na łaziku, na których uchwycono ten sam obszar terenu.

Następnie połączono je ze sobą, by stworzyć jedną wielką panoramę. Najciekawsze jest jednak to, że jej autorem jest jeden z pracowników NASA, który samodzielnie wszystkie te zdjęcia połączył razem. Jak można się domyśleć, było to bardzo czasochłonne zajęcie. I rzeczywiście, składanie panoramy trwało od 5 października do 16 listopada ubiegłego roku.

A panorama przedstawia obszar Marsa o nazwie Rocknest, w którym podczas najnowszej misji NASA, pobrano pierwsze próbki gleby.

Uprzedzam jednak, że posiadacze wolniejszych łącz internetowych, mogą mieć problem z obejrzeniem tej panoramy, gdyż waży ona aż 159 MB.

Źródło: Nasa.gov

You may also like...