Nowa funkcja Gmaila na iOS ochroni przed śledzeniem

Google udostępniło najnowszą aktualizację aplikacji Gmail na platformie iOS. Dzięki temu, nie będzie już automatycznie pobierała obrazków dołączonych do emaili.

iOS nie jest wprawdzie dla Google priorytetem, to internetowy gigant wspiera użytkowników tej platformy oferując dostęp do wszystkich swych usług. Jedną z nich jest klient poczty Gmail, którego wzbogacono właśnie o zupełnie nową, niezwykle przydatną funkcję.

Dzięki nowej aktualizacji, aplikacja zablokuje automatyczne pobieranie obrazków będących załącznikami od otrzymanych emaili. Użytkownik oczywiście będzie mógł je pobrać ręcznie, jeśli uzna że jest to konieczne. Niesie to ze sobą dla użytkowników iPhone’ów oraz iPadów podwójną korzyść. Pierwsza jest naturalnie oczywista, gdyż dzięki temu oszczędzą pakiety internetowe, oferujące ograniczony transfer danych.

Druga korzyść jest jednak znacznie ważniejsza, gdyż ochroni użytkowników smartfonów przed śledzeniem. Automatyczne pobieranie obrazów może być wykorzystane do śledzenia użytkownika.
Aby walczyć z tym procederem, Google wprowadziło już jakiś czas temu specjalne zabezpieczenia. Najpierw przepuszcza pocztę przez własne serwery proxy, by w ten sposób ukryć informację o lokalizacji odbiorcy, którą nadawca mógłby wyciągnąć z załadowania obrazu. Oferuje też funkcję blokady pobierania obrazów, lecz dotąd była dostępna tylko w webowej wersji usługi oraz na Androida.

Teraz mogą z niej korzystać także użytkownicy iOS, jednak trzeba pamiętać, że funkcja obejmuje tylko prywatne konta. Użytkownicy G Suite muszą jeszcze trochę poczekać na jej wprowadzenie.

Gmail

Źródło

You may also like...