Rosjanie eksperymentują z krowami i technologią VR
Rosjanie testują pomysł na podniesienie jakości mleka produkowanego przez krowy. W tym celu zakładają na ich głowy gogle VR, wyświetlające przygotowany obraz.
Technologia rzeczywistości rozszerzonej ma coraz więcej zastosowań. Wprawdzie głównie wykorzystuje się ją do rozrywki, to przydaje się też projektantom, inżynierom, a nawet lekarzom. Stosuje się ją też w armii, znacznie obniżając w ten sposób koszty szkolenia żołnierzy i zapoznawania ich z nowym uzbrojeniem.
Nie można też wykluczyć, że wkrótce technologia VR przyda się też w rolnictwie, a przynajmniej taki pomysł mają Rosjanie. Ministerstwo Rolnictwa i Żywności obwodu moskiewskiego testuje właśnie nową, niezwykle oryginalną koncepcję. Jej celem jest sprawdzenie, czy technologia może mieć wpływ na jakość oraz ilość mleka produkowanego przez krowy.
Tamtejsi naukowcy zakładają na głowy tych zwierząt gogle VR, które prezentują im specjalnie przygotowany obraz. Na wbudowanych ekranach wyświetlana jest symulacja łąki latem z kolorami dostosowanymi do oczu zwierząt. Oczywiście w eksperymencie nie wykorzystuje się standardowych gogli dostępnych w sklepach z elektroniką, gdyż takie by na krowy nie pasowały. Sprzęt został specjalnie przeprojektowany, tak aby pasował do rozstawu oczu zwierzaka.
Pomysł jest bez wątpienia szalony, ale wydaje się działać, choć na razie nie w taki sposób jaki oczekiwano. Nie wpływa bowiem w żaden sposób na jakość oraz ilość produkowanego mleka. Pierwsze testy wykazały jednak, że technologia zmniejszyła poziom stresu u zwierząt i poprawiła ich ogólny nastrój. Naukowcy planują kontynuowanie badań, aby sprawdzić czy ich pomysł może mieć komercyjne zastosowanie.
Oczywiście zanim system będzie gotowy, minie zapewne sporo czasu. Trzeba bowiem odpowiedzieć jeszcze na wiele pytań, takich jak kwestia czasu pracy na zasilaniu akumulatorowym, czy też ochronie sprzętu przed wilgocią. Krowy przebywają na pastwiskach przez długi czas, więc żadna bateria by tego nie wytrzymała. Nie wiadomo też, czy zwierzaki po pewnym czasie nie uzależnią się od prezentowanego im obrazu i jego zniknięcie nie płynie na ich zachowanie.
Technogadżet w liczbach