Google ułatwia pracę ratownikom medycznym

Google zwiększyło dokładności lokalizacji systemu ELS. To technologia przeznaczona dla centrów powiadamiania ratunkowego, ułatwiająca znalezienie osoby potrzebującej pomocy.

Dzwoniąc po pomoc medyczną poza miastem, np., dla ofiar wypadku samochodowego, nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie podać swej pozycji. To duży problem dla ratowników, dlatego w 2016 roku firma Google zapowiedziała uruchomienie systemu Emergency Location Service, przeznaczonego dla centrów powiadamiania ratunkowego. Użytkownik dzwoniący na numer alarmowy jest automatycznie lokalizowany, dzięki czemu pomoc może dotrzeć szybciej.

Początkowo system ELS działał tylko w USA, ale z czasem jego zasięg rozszerzono na 14 innych krajów. Teraz Google postanowiło podnieść jego dokładność, by jeszcze bardziej ułatwić pracę ratownikom. Wspólnie z T-Mobile oraz RapidSOS, technologia została dopracowana i udostępniona na amerykańskim rynku. Centra ratunkowe dostają obecnie dane za pośrednictwem operatora, co zapewnia dużo większą dokładność pozycji dzwoniącego na numer alarmowy.

Google twierdzi, że obecnie 99 procent smartfonów z Androidem od wersji 4.0 w górę, obsługuje system ELS. Wymaga on jednak wsparcia ze strony operatorów lub centrów ratunkowych. Technologia jest jednak bardzo pomocna. Aktualnie we wszystkich krajach w których działa system, każdego dnia centra ratownictwa otrzymują dane lokalizacyjne z ponad 140 tys. połączeń.

ELS

Źródło: Blog.google

You may also like...