Google wzbogaca Androida o nowe funkcje i widgety

Google szykuje dla Androida kolejne aktualizację, które powinny spodobać się użytkownikom smartfonów. Wprowadzają wiele nowych funkcji oraz widgetów, znacznie poprawiających komfort korzystania z telefonu.

Końcówka roku jest dla koncernu Google bardzo pracowita, gdyż firma usprawnia działanie Androida. Właśnie zapowiedziała nowe funkcje, które powinny usprawnić jego działanie oraz poprawić bezpieczeństwo użytkownika.

Google usprawnia Androida

Pierwszą z nowości jest funkcja Family Bell, stworzona do współpracy Asystentem Google. Google rozszerza jej dostępność na urządzenia z Androidem. Przy pomocy asystenta użytkownik może stworzyć przypomnienia dla każdego członka rodziny, wybierając godzinę oraz urządzenie, które je otrzyma. W ten sposób można np., przypomnieć każdemu domownikowi o konieczności wyjścia do pracy lub szkoły lub powiadomić o gotowej kolacji.

Kolejną zmianą wprowadzoną do systemu są cyfrowy kluczyk dostępny w Androidzie 12, współpracujący z autami BMW. Kluczyk jest już dostępny w nowej wersji systemu dla urządzeń Pixel 6, 6 Pro oraz Samsung Galaxy S21. Można z niego korzystać m.in., w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii.

Nowa funkcja pozwala właścicielom BMW zablokować i odblokować zamki, poprzez przyłożenie smartfona do klamki drzwi. Umieszczenie telefonu w bezprzewodowej ładowarce w konsoli centralnej, spowoduje natomiast automatyczne uruchomienie silnika. Korzystanie z samochodu nie wymaga więc noszenia ze sobą kluczyków, co zwiększa ryzyko ich uszkodzenia lub kradzieży.

Google wprowadza też nowe Memories, które służą do tworzenia zdjęć z ważnych świąt i wydarzeń osobistych. Użytkownicy mają możliwość dostosowywania, poprawiania i personalizowania tych kolekcji do własnych potrzeb w oparciu o to, jakie święta obchodzą i jak chcą je zapamiętać.

Mamy także trzy nowe widgety, zapewniające dostęp do YouTube Music, Google Play Books i Google Photos People & Pet, dostępne na ekranie głównym. Ułatwiają sterowanie muzyką oraz , pozwalają powrócić do czytania przerwanego przez inne działania. Pozwalają też obejrzeć zdjęć przyjaciół i zwierząt bez przełączania się pomiędzy aplikacjami. Pierwsze dwa z opisanych widgetów już są, natomiast ostatni pojawi się w przyszłym tygodniu.

Reset uprawnień aplikacji dla Androida 6.0

Koncern poprawia również bezpieczeństwo urządzeń, wprowadzając funkcję automatycznego resetowania uprawnień dla smartfonach z Androidem 6.0 lub nowszym. Funkcja pozwala automatycznie wyłączyć uprawnienia przyznane starszym aplikacjom, przez co nie będą one mogły niczego zrobić dopóki ponownie ich nie włączymy.

To bardzo przydatna opcja, gdyż zdarza się, że hakerzy często przejmują stare i mało używane aplikacje, zmieniając je w szpiegów. Taka aplikacja dzięki uprawnieniom zapewniającym dostęp do kamery i mikrofonu może nas szpiegować, a my niczego nie zauważymy.

Funkcja uchroni nas przed takim scenariuszem, a trafi na starsze smartfony już w przyszłym miesiącu.

Google

Źródło

You may also like...