USA zakończy dominację scalperów; kupowanie elektroniki stanie się łatwiejsze

Amerykańscy politycy przedstawili projekt nowej ustawy, która pomoże skutecznie walczyć ze scalperami. Dzięki temu kupowanie elektroniki przez zwykłych konsumentów powinno stać się znacznie łatwiejsze. Ograniczy bowiem skalpowanie zabawek i towarów, na które jest duży popyt.

Nie da się zaprzeczyć, że największym problemem w handlu są tzw. scalperzy. Są to boty, które w ułamku sekundy wykupują popularny towar, gdy tylko trafi na sklepowe półki. Potem ich właściciele mogą go sprzedawać po dużo wyższych cenach. Powoduje to, że przeciętnemu konsumentowi trudno jest kupić nową konsolę, czy też kartę graficzną i musi zapłacić za nią znacznie więcej.

W naszym kraju nie stanowi to jeszcze tak dużego problemu jak w państwach zachodnich. Ale najbardziej daje się we znaki amerykańskim klientom. Być może wkrótce uda się go jednak rozwiązać, gdyż amerykańscy politycy przedstawili właśnie projekt nowej ustawy walczącej ze scalperami. Stopping Grinch Bots Act ma na celu ograniczenie używania botów do kupowania towarów, na które jest duży popyt.

Projekt ustawy, wymierzony jest konkretnie w scalperów używających botów do przechwytywania internetowych zapasów towarów w celu ich odsprzedaży po znacznie wyższych cenach. Nie ogranicza się jednak tylko do branży gier wideo, ale obejmie produkty takie jak konsole oraz karty graficzne. Oba towary są zostały szczególnie mocno dotknięte skalpowaniem w wyniku problemów z łańcuchem dostaw, które pogorszyły się podczas pandemii.

Dodam, że nie jest to pierwszy projekt takiej ustawy. Pierwotnie złożono go w 2019 roku, jednak utknęła w komisjach Kongresu. Tym razem ma jednak szansę przejść, zważywszy na ogromne niedobory produktów, wynikające z problemów z globalnym łańcuchem dostaw.

Jest to kolejna tego typu ustawa ograniczająca wykorzystanie maszyn do kupowania produktów. W 2016 roku podpisano bowiem ustawę Better Online Ticket Sales Act, która zakazuje wykorzystywania zautomatyzowanych botów do kupowania biletów na publiczne wydarzenia. Ustawa uczyniła je niedostępnymi dla scaperów.

scalperami

Źródło

You may also like...