Technologia rozpoznawania twarzy pomaga walczyć z uzależnieniem od gier

Tencent wykorzystuje technologię rozpoznania twarzy do walki z uzależnieniem od gier wśród dzieci. System wprowadzono już w 60 mobilnych grach tego producenta.

Chiny od kilku lat walczą z uzależnieniem od gier wideo wśród dzieci i w ostatnim czasie postanowiły zaostrzyć te działania. W 2019 roku wprowadzono w życie prawo, które zakazuje nieletnim grania w godzinach od 22.00 do 8.00 rano oraz grania w weekendy dłużej niż 90 minut.

Tencent wprowadza rozpoznawanie twarzy w swych grach

Przepisy te trudno było jednak wyegzekwować, dlatego 1 czerwca bieżącego roku weszło w życie nowe prawo, które powinno to ułatwić. Wymaga bowiem, aby każda gra dostępna w kraju miała wbudowany system autoryzacji sprawdzający dowód osobisty użytkownika, w tym także jego wiek. Pozwoli to zapobiec przekraczaniu przez nieletnich wyznaczonych limitów, a tym samym ma ich chronić przed uzależnieniem od gier.

Tencent, największy na świecie producent gier wideo, już od kilku lat sprawdza dowody osobiste graczy, pracując także nad innymi sposobami ich identyfikacji. Najnowszy z nich nazywa się “Midnight Patrol” i wykorzystuje technologię rozpoznawania twarzy.

Wprowadzono go do użytku 5 lipca i obecny jest w ponad 60 grach mobilnych. Znajdziemy ją także w Honor of Kings czy też Game of Peace (chińska wersja PUBG). Technologia na razie działa tylko w Chinach i obejmuje gry mobilne. Ale firma potwierdza że pracuje nad wprowadzeniem jej do gier na PC, takich jak League of Legends.

System wykrywa, gdy użytkownik zaczyna grać po północy i spędza w grze wiele czasu. Rejestruje także gdy wyda w niej określoną ilość pieniędzy. Wówczas pojawia się okienko proszące użytkownika o weryfikację swej tożsamości za pomocą rozpoznawania twarzy.

Technologia w walce z uzależnieniem

Tencent zapewnia, że nie przechowuje samych skanów twarzy, natomiast sprawdza je z narodową bazą obywateli. Oczywiście użytkownik poproszony o zeskanowanie twarzy może po prostu odmówić. Po pewnym czasie system potraktuje go jednak jako nieletniego i wyrzuci z gry.

Tencent nie od dziś korzysta z tej nowinki technologicznej, by sprawdzać wiek graczy. Firma w 2018 roku rozpoczęła testy systemu rozpoznawania twarzy, jednak na poważnie zaczęła korzystać z niego w zeszłym roku. Przedsiębiorstwo zdało sobie wówczas sprawę z tego, że wiele dzieci kradnie konta swych dziadków, by móc bezkarnie omijać ograniczenia.

Sporo dzieci mieszka bowiem z dziadkami, gdyż ich rodzice pracują w mieście. Tymczasem seniorzy nie zdają sobie nawet sprawy, że wnuczki korzystają z ich kont.

Tencent

Źródło

You may also like...