Google będzie lepiej chroniło naszą prywatność i pieniądze

Google zapowiada nowe funkcje, które mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników korzystających z przeglądarki Chrome oraz wyszukiwarki. Są to m.in. wirtualna karta płatnicza, lepsza ochrona haseł oraz filtr nieodpowiednich treści dla nieletnich.

Internetowy gigant, w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu poinformował na swym blogu o nowościach, które planuje wprowadzić do przeglądarki Chrome oraz wyszukiwarki. Mają one na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa i lepszą ochronę prywatności, ale też pozwolą ograniczyć nieletnim dostęp do określonych treści.

Google chroni naszą prywatność

Pierwsza zmiana dotyczy Managera Haseł Google, obecnego w przeglądarce Chrome i wbudowanego w system Android. Narzędzie pomaga tworzyć, zapamiętywać i automatycznie uzupełniać hasła na komputerze i telefonie, ułatwiając logowanie się do różnych usług. Teraz firma wzbogaci je o opcję uwierzytelniania biometrycznego, dostępną przed wprowadzeniem zapisanego hasła. Pozwoli to potwierdzić, że hasło wprowadza uprawniona do tego osoba. Można też użyć tej funkcji do kopiowania lub edytowania już zapisanych haseł.

Google
Źródło: Google

Koncern zapowiedział też lepszą ochronę prywatności aplikacji Google na platformie iOS. Użytkownicy będą mogli skonfigurować funkcję Face ID, by w ten sposób zabezpieczyć aplikację przed niepowołanym dostępem. W ten sposób nawet jeśli zgubimy telefon, to nikt nie będzie mógł uzyskać dostępu do naszych danych.

Kolejną nowością jest wirtualny numer karty płatniczej, który zainteresuje osoby robiące zakupy w sieci. Ten numer będzie służył do realizacji transakcji online, dzięki czemu sprzedawcy nie będą mieli dostępu do naszego prawdziwego numeru. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż w ostatnim czasie wiele sklepów miało wycieki danych klientów, więc dzięki temu numer naszej karty nie wpadnie w ręce przestępców. Dotychczas taka opcja dostępna była tylko dla posiadaczy kart Capital One, ale teraz obejmuje również użytkowników kart American Express.

Ostatnią zmianą są nowe opcje dostępne w systemie filtrowania treści SafeSearch, wprowadzonym w ubiegłym roku. Zmiana ma na celu ochronę nieletnich przed nieodpowiednimi dla nich zdjęciami zawierającymi nagość, przemoc lub okrucieństwo. Funkcja będzie domyślnie włączona i zostanie zintegrowana z wyszukiwarką, ograniczając dostęp do takich treści.

Google
Źródło: Google

Może ona całkowicie usunąć nieodpowiednie zdjęcia z wyników wyszukiwania lub je rozmazać. Funkcja ma kilka poziomów ustawień i można ją dostosować w dowolnej chwili do określonych potrzeb. W przypadku osób niepełnoletnich, będzie ona domyślnie aktywna.

Google
Źródło: Unplash/Firmbee

You may also like...