Google zadba o bezpieczeństwo naszych haseł

Użytkownicy przeglądarki Chrome mogą już korzystać z nowej wtyczki Password Checkup. To narzędzie, które pozwoli sprawdzić czy nasze hasła przypadkiem nie wyciekły do internetowej sieci.

Hakerskie ataki zdarzają się praktycznie co chwilę i wiele z nich może mieć związek z bezpieczeństwem naszych danych. Cyberprzestępcy niejednokrotnie atakują bowiem usługi z których korzystamy. A takie włamania wiążą się często z przejęciem naszego konta wraz z hasłem dostępu. Tymczasem wiele osób używa tego samego hasła w różnych usługach, by ułatwić sobie życie. Jeśli więc haker przejmie nasze hasło, będzie mógł włamać się także do innych usług z których korzystamy.

Google udostępniło dziś zapowiedziane kilka miesięcy temu narzędzie, które ma nas przed takim scenariuszem chronić. Nazywa się ono Password Checkup i jest wtyczką do przeglądarki Chrome.

Do jego zadań należy poinformowanie użytkownika jeśli używane przez niego hasło wyciekło wcześniej do sieci. Wtyczka sprawdza je w dużej bazie danych haseł, które hakerom udało się wcześniej wykraść. Oprócz tego Password Checkup poinformuje nas, jeśli z tego samego hasła korzystamy na różnych stronach oraz sprawdzi jego siłę.

Na razie narzędzie jest wtyczką do przeglądarki, ale Google już obiecało, że jeszcze w tym roku zintegruje je z Chrome. Wówczas funkcja zaoferuje ochronę w czasie rzeczywistym, zaś użytkownicy nie będą musieli instalować dodatkowych wtyczek.

Password Checkup

Źródło

You may also like...