Google Lens rozpoznaje już ponad miliard obiektów. Funkcja jest wciąż rozwijana

Google chwali się rosnącymi możliwościami narzędzia Google Lens, wykorzystującego kamerę naszego smartfona. Potrafi ono rozpoznać już ponad miliard obiektów.

Google Lens to jedna z najciekawszych technologii ostatnich lat, która dla użytkowników smartfonów staje się coraz bardziej przydatna. Jest to narzędzie współpracujące z kamerą naszego smartfona, potrafiące rozpoznać obiekt, na który kierujemy obiektyw. Otwiera to zupełnie nowe możliwości związane z wieloma dziedzinami.

Google Lens może np. pomóc nam kupić kurtkę, którą widzieliśmy na ulicy, a nie znamy jej producenta. Rozpozna rasę psa, a jeśli lubimy podróżować, wówczas dostarczy nam informacji na temat interesującego zabytku. Google dba o to, by funkcjonalność narzędzia stale rosła, dlatego ciągle pracuje nad jego udoskonalaniem. Jeszcze w zeszłym roku, gdy dopiero wchodziło do użytku, potrafiło rozpoznać zaledwie 250 tys. przedmiotów. Wysiłki inżynierów amerykańskiego koncernu sprawiły, że ich liczba przekroczyła już miliard.

Jest to możliwe dzięki nieustannemu rozwijaniu funkcji optycznego rozpoznawania liter na obiektach. Narzędzie może rozpoznawać tekst i dzięki temu znacznie sprawniej identyfikuje produkty po ich nazwach. Technologia wykorzystuje również zdjęcia wykonane smartfonem, by w ten sposób zapewnić większą powtarzalność wyników. Niestety jest pewien haczyk, gdyż ów miliard obiektów, to przedmioty dostępne w Google Shopping. Oznacza to, że funkcja może mieć problemy z rozpoznawaniem przedmiotów, których nie zna.

To jednak i tak spore osiągnięcie, a Google z pewnością z czasem jeszcze je poprawi.

Google Lens

Źródło: Blog.google

You may also like...