Google nie zamierza przestrzegać prawa

Nie od dziś wiadomo, że Google to bardzo kontrowersyjny koncern, którego działania bywają szeroko krytykowane, jak chociażby szpiegowanie internautów, manipulowanie wynikami wyszukiwania, czy też unikanie płacenia podatków. Co gorsza, amerykański gigant zaczyna uważać, że stoi ponad prawem.

Grupa około stu Brytyjczyków korzystająca ze smartfonów, wytoczyła Google proces, oskarżając koncern o naruszanie ich prywatności. Chodzi o obchodzenie ustawień prywatności w przeglądarce internetowej Safari, dotyczące tzw. ciasteczek, która mimo że użytkownik nie wyraża na to zgody i tak będzie go śledzić.

Prawnicy wspomnianej grupy osób ujawnili, że Google chciało oddalenia pozwu w całości argumentując przy tym, że jego działania nie podlegają jurysdykcji brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Prawnicy koncernu z Mountain View twierdzą, że oferowane przez niego usługi, w tym przeglądarka Safari, są dostarczane z Kalifornii i więc wytłumaczyli Brytyjczykom, że generalnie mogą spadać na drzewo, chyba że pozwą koncern przed kalifornijskim sądem.

Nic dziwnego, że Google tak zażarcie walczy o utrzymanie możliwości śledzenia użytkowników, w końcu jest to bardzo istotny element targetowania reklam, z których koncern się utrzymuje. Poza tym niedawno przegrało podobny proces w USA, gdzie zostało zmuszone do zapłacenia 22,5 miliona dolarów grzywny oraz zaprzestania kontynuowania takich praktyk. Jeśli więc przegra także w Wielkiej Brytanii, będzie to oznaczać nie tylko kolejną grzywnę, ale też stratę zysków z reklam.

Niestety zgodnie z brytyjskim prawem, grzywna nie będzie duża, bowiem jej maksymalna wysokość to zaledwie 500,000 funtów. Co dla koncernu zarabiającego miliardy dolarów i nie płacącego podatków, jest kwotą praktycznie bez znaczenia.

Na szczęście coraz bardziej aroganckie działania Google, które niedawno twierdziło, że użytkownicy usługi Gmail nie powinni oczekiwać zachowania prywatności, wzbudzają coraz większą irytację Unii Europejskiej i niewykluczone, że niebawem mogą zostać podjęte działania, które pokażą koncernowi gdzie jego miejsce.

Źródło: Techradar.com

You may also like...