Google może zapłacić 9,3 mld odszkodowania dla Oracle
Amerykański Sąd Najwyższy zajmie się sądową batalią toczoną pomiędzy Oracle i Google. Oracle domaga się 9,3 mld dolarów odszkodowania za bezprawne użycie technologii i wykorzystanie jej w Androidzie.
Spory patentowe pomiędzy dużymi koncernami nie są niczym nowym i zdarzają się co jakiś czas. Jeden z nich może być szczególnie bolesny dla Google, gdyż w przypadku przegranej będzie musiało zapłacić rywalowi ogromne odszkodowanie.
Wszystko zaczęło się w 2011 roku, gdy Oracle oskarżyło Google o bezprawne wykorzystanie w Androidzie API z Java. Sprawa trafiła do sądu, który stanął po stronie Google. Oracle wygrało apelację, więc sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia. W 2016 roku sąd ponownie stanął po stronie koncernu z Mountain View twierdząc, że wykorzystanie API jest zgodne z dozwolonym użytkiem. Federalny sąd odwoławczy oddalił jednak ten wyrok, odsyłając sprawę do niższej instancji celem obliczenia szkód.
Google zwróciło się więc do Sądu Najwyższego celem rozstrzygnięcia sprawy. Koncern argumentuje, że darmowy dostęp do interfejsu oprogramowania jest motorem napędowym gospodarki. Bez niego nie mogłoby funkcjonować wiele programów. Firma przytoczyła jeszcze wiele innych przykładów na poparcie swego stanowiska.
Oracle uważa jednak, że bez ochrony prawa własności innowacje nie byłyby możliwe. Firma podkreśla, że spędziła wiele lat nad stworzeniem oprogramowania i wydała na to setki milionów dolarów. Więc należy się jej wynagrodzenie w postaci opłat licencyjnych.
Bitwa toczy się więc o dużą stawkę. Jeśli Sąd Najwyższy uzna bowiem winę Google, wówczas koncern będzie musiał zapłacić ogromne odszkodowanie. Nie tylko zaszkodzi to jego wizerunkowi, ale też może spowodować spadek kursu akcji, co na pewno zdenerwuje akcjonariuszy.
Technogadżet w liczbach