Google ograniczy liczbę notchy montowanych w smartfonach

Google postanowiło uregulować kwestię liczby notcha obsługiwanych przez system Android P. Amerykańska firma dopuszcza maksymalnie dwa wcięcia w wyświetlaczu.

Notch to stosunkowo świeży wynalazek i zaczął pojawiać się w smartfonach od niedawna. Jest to wcięcie umieszczone w górnej części wyświetlacza, w którym producent umieszcza przednią kamerę oraz sensory. Dzięki temu można wyposażyć smartfon w ekran o większej powierzchni, bez potrzeby zwiększania rozmiaru całego sprzętu.

Na razie nie wszystkie smartfony mają notcha, a te które w których został zainstalowany, posiadają tylko jedną sztukę. Google woli się jednak już teraz przygotować na inwencję twórcą konstruktorów sprzętu mobilnego, dlatego tworzy nowe regulacje dotyczące liczby wcięć. Nowe wymagania będą obligatoryjne i mają zapewnić kompatybilność z powstającymi aplikacjami.

Nie więcej niż dwa notche

Firma z Mountain View dopuści maksymalnie dwa wcięcia na jedno urządzenie. Notche dopuszczone są tylko po jednym na stronę sprzętu i można je instalować wyłącznie w górnej lub dolnej części wyświetlacza. Zabronione jest natomiast instalowanie wcięć na prawej lub lewej krawędzi. Oczywiście na razie nie ma na rynku sprzętu posiadającego więcej niż jedno wcięcie, ale nie to nie oznacza, że takowy nie pojawi się w przyszłości. Dlatego powstają nowe wytyczne, które już zawczasu pozwolą uregulować tę kwestię.

Oczywiście trzeba pamiętać, że Google nie ma całkowitej kontroli nad Androidem, więc tak naprawdę są to jedynie sugestie. Firma może jedynie wywrzeć nacisk na producentach, poprzez zablokowanie ich sprzętowi dostępu do Play Store oraz własnych usług. Nie każdy sprzęt mobilny musi jednak korzystać z aplikacji Google. Firmie chodzi jednak o to, by zapewnić poprawne wyświetlanie wszystkich aplikacji, bez względu na to jakie urządzenie wybierzemy. Notch ogranicza bowiem powierzchnię wyświetlacza, więc pewne elementy mogą nie być widoczne.

Na szczęście Android P zostanie wyposażony w funkcję, która pozwoli kontrolować wyświetlanie obrazu z uwzględnieniem wcięcia. Nowy system pozwoli rozszerzyć pasek statusu na górze wyświetlacza, aby zajmował cały wycinek, zamiast odcinać część aplikacji. W trybie krajobrazowym notch zostanie natomiast zaciemniony. Producenci aplikacji będą jednak mogli sprawić, by obraz owijał się wokół wcięcia. Dzięki temu w przypadku gier, czy map, nie stracimy żadnego elementu wyświetlanego obrazu.

Obecnie notcha ma 16 smartfonów z Androidem, pochodzących od 11 różnych producentów. W tym roku ich liczba jednak z pewnością znacznie wzrośnie.

google

Źródło: Googleblog.com

You may also like...