Google Play Protect ochroni przed wirusami

Google Play Protect to nowy mechanizm, który będzie chronić nasze smartfony przed zagrożeniem. Jego zadaniem będzie wykrywanie złośliwych aplikacji.

Ostatnio coraz częściej zdarza się, że aplikacje dostępne w Google Play Store, są zagrożeniem dla naszego sprzętu. Zawierają bowiem złośliwy kod, który wyłudza nasze dane. Podmienia też podmienia reklamy na stronach, zmuszając urządzenie do klikania w nie, co zapewnia oszustom niemałe dochody.

Google wprawdzie stara się takie aplikacje na bieżąco usuwać, ale ze względu na rosnącą ich liczbę, coraz słabiej sobie z tym radzi. Istnieje bowiem wiele przykładów pokazujących, że takie aplikacje są dostępne w sklepie przez wiele tygodni, zanim zostaną zauważone i usunięte.

Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do Apple, Google nie dysponuje ręcznym systemem oceny i zatwierdzania każdej aplikacji zgłoszonej do sprzedaży przez producenta. Nie oznacza to oczywiście, że ich nie sprawdza, jednak zajmuje się tym automatyka, zamiast ludzi. System nie działa więc idealnie i czasem przepuszcza to, czego nie powinien.

Amerykański gigant chce to zmienić i podczas konferencji Google I/O zaprezentował nowy system Google Play Protect. Jest to mechanizm wykorzystujący uczenie maszynowe w celu wykrywania złośliwych aplikacji i blokowania ich instalacji na naszym urządzeniu.

System zaczyna działać jeszcze zanim aplikacja trafi do Google Play Store. Skanuje aplikacje i jeśli wykryje, że zachowuje się ona inaczej niż powinna, wstrzymuje jej publikację. Google Play Protect działa także na samym smartfonie, rutynowo skanując aplikacje w tle.

Co więcej, sprawdza nie tylko programy pobrane z oficjalnego sklepu, ale też sklepów zewnętrznych. Jest to szczególnie ważne, gdyż największe zagrożenie stanowią właśnie programy z nieoficjalnych źródeł. Jeśli więc wykryje jakieś nieprawidłowe działania, wówczas blokuje aplikacje. Można też ręcznie uruchomić skan, by sprawdzić dany program.

Wykorzystanie w Google Play Protect sztucznej inteligencji, znacznie usprawni proces sprawdzania aplikacji dostępnych w cyfrowym sklepie. Będzie więc efektywniej chroniło nasze smartfony przed wirusami oraz wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem.

Google Play Protect

Źródło:Ubergizmo.com

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *