Android Go: system dla tanich smartfonów

Google zapowiedziało nowy system operacyjny. Nazywa się Android Go i przeznaczony jest dla tanich smartfonów, które są za słabe na standardową jego wersję.

Użytkownicy tanich smartfonów czasem muszą borykać się z niedostatkami wydajności ich sprzętu mobilnego. Sprzęt chodzi wówczas bardzo wolno i zamula, co bywa mocno irytujące dla jego posiadacza.

Wynika to z faktu, że takie smartfony ze względu na konieczność zachowania niskiej ceny, posiadają stosunkowo wolne procesory i mało pamięci operacyjnej. Tymczasem system operacyjny nie uwzględnia tego faktu.

Twórcy aplikacji dano już zauważyli tę prawidłowość i starają się wypuszczać swe produkty w okrojonych wersjach, które działają na słabszym sprzęcie znacznie szybciej. Teraz w tym samym kierunku planuje także iść koncern Google. Amerykański gigant zapowiedział bowiem zupełnie nowy, okrojony system o nazwie Android Go.

Android Go zaprojektowano specjalnie dla tanich smartfonow, które posiadają niezbyt mocne podzespoły. Przeznaczony jest głównie na rynki rozwijające się takie jak Indie, gdzie przeważają takie właśnie modele sprzętu.

Platforma została więc w pełni zoptymalizowana, w zakresie jądra systemu oraz interfejsu użytkownika, aby sprawnie funkcjonować na tańszym sprzęcie. Będzie więc działać nawet na urządzeniach posiadających 1 GB pamięci RAM lub mniej, nie muląc tak jak obecnie.

Wprawdzie system nie będzie mógł całkowicie zaprzestać używania pamięci RAM, ale specjalny manager będzie nią inteligentnie zarządzał, w taki sposób, aby niepotrzebnie nie zajmowały jej aplikacje.

Mechanizmy wprowadzone w Android Go, obejmą także na aplikacje mobilne. Na przykład YouTube Go, będzie zużywać mniej transferu podczas streamowania filmów, a dodatkowo pozwoli pobierać je do oglądania w trybie online. Wówczas, będzie można pobrać je poprzez darmowy hotspot, nie zużywając pakietu danych. Dostępny będzie także mechanizm udostępniania treści w systemie P2P.

Zoptymalizowany pod kątem słabszych smartfonów będzie także cyfrowy sklep Google Play Store. Specjalne rozwiązania zadbają o to, by mechanizmy oszczędzania pamięci RAM nie spowodowały nieprawidłowego funkcjonowania dostępnych tam aplikacji mobilnych.

Google na razie nie ujawniło kiedy Android Go trafi na rynek.

Android Go

Źródło: Slashgear.com

You may also like...