Google ukarane gigantyczną grzywną z powodu Androida

Komisja Europejska nałożyła na Google grzywnę w wysokości ponad 4,3 mld euro za praktyki monopolistyczne. Kara dotyczy działań związanych z systemem Android i wyszukiwarką.

Komisja Europejska zakończyła właśnie śledztwo dotyczące zarzutów dotyczących nadużywania przez Google pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych oraz systemu operacyjnego Android. Amerykański gigant został uznamy winnym stawianych mu zarzutów i będzie musiał zapłacić ogromną grzywnę. Jej wysokość ustalono na 4 342 865 000 euro.

Kara została nałożona za wykorzystywanie platformy Android do wzmocnieniu swej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych. Firma dostała teraz 90 dni na zaprzestanie tych działań, gdyż w przeciwnym wypadku zostaną nałożone na nią dodatkowe kary.

Komisja Europejska uznała, że koncern z Mountain View wykorzystywał Androida na trzy sposoby, by zapewnić sobie rynkową dominację. Po pierwsze oferował producentom smartfonów aplikacje w pakiecie, zawierającym Google Play Store. To aplikacja, którą wielu producentów uważa za niezbędną, gdyż oczekują jej klienci. Google wykorzystywało sytuację, dokładając do pakietu zarówno własną wyszukiwarkę oraz przeglądarkę Chrome, która oczywiście standardowo korzysta z firmowej wyszukiwarki. Producenci musieli instalować całą paczkę aplikacji, nie mogąc zrezygnować z wyszukiwarki, ani też Chrome, jeśli chcieli pozostawić Google Play Store.

Google blokowało konkurencji dostęp do Androida

Dzięki temu użytkownicy mając zainstalowane w smartfonach odpowiednie aplikacje, nie musieli już szukać konkurencyjnych usług. Tym samym rywale mieli utrudnione zadanie przebicia się do mobilnej przestrzeni.

Druga skarga dotyczyła płacenia przez Google dużym producentom smartfonów oraz operatorom telekomunikacyjnym, za wyłączność na instalację przeglądarki w całych rodzinach sprzętu z Androidem. W ten sposób koncern blokował rywalom możliwość podpisywania podobnych umów, gdyż nie byli w stanie oferować tak dużych pieniędzy.

Ostatni problem dotyczył nacisków na producentów smartfonów, by unikali instalowania customowej wersji Androida, jeśli chcą mieć dostęp do najpopularniejszych aplikacji tego systemu, takich jak Play Store. To nie tylko utrudniało pracę nad rozwojem nowych open soruce’owych projektów Androida, ale też uniemożliwiało rywalom instalowanie na smartfonach konkurencyjnych usług.

W ten sposób producenci nie mogli sprzedawać urządzeń działających na systemie Fire OS opracowanym przez Amazon, który bazuje na Androidzie, lecz wyposażony jest w aplikacje Amazonu zamiast Google. Komisja uznała, że takie działania zamknęły konkurencji ważny kanał dla prezentacji aplikacji i usług, np., wyszukiwarek, które mogłyby być instalowane w smartfonach.

Google oczywiście broni się przed tymi zarzutami, przedstawiając całą masę argumentów, które według firmy czynią je bezzasadnymi. Nie zmienia to jednak decyzji Komisji Europejskiej. Jeśli jednak koncern w ciągu 90 dni nie zmieni swych działań, będzie musiał zapłacić dodatkowe kary, wynoszące 5% średnich dziennych przychodów firmy Alphabet.

Android

Źródło: Europa.eu

You may also like...