Google usuwa popularną wtyczkę do Chrome. Zawierała malware

Google usunęło z Chrome Web Store popularną wtyczkę o nazwie The Great Suspender. Powodem tej decyzji jest fakt wykrycia w niej groźnego malware.

Jeśli korzystacie w Chrome z wtyczki The Great Suspender, to zapewne zdziwi Was komunikat o jej wyłączeniu, który pojawił się po otwarciu przeglądarki. Nie jest to jednak błąd aplikacji, lecz informacja pochodząca od Google, która potwierdza jej wyłączenie.

Koncern usunął ją bowiem z Chrome Web Store oraz zdalnie wyłączył na komputerach użytkowników, aby ich chronić przed zagrożeniem. Okazało się bowiem, że narzędzie zawiera malware. Umożliwiało ono ponoć zdalne uruchomienie kodu na komputerze, bez wiedzy jego właściciela.

Była to bardzo popularna wtyczka do Chrome, gdyż umożliwiała zawieszenie otwartych lecz nieużywanych w danej chwili kart. W ten sposób zmniejszało się zużycie pamięci RAM przez przeglądarkę, która jak wiemy pochłania całkiem sporo zasobów naszego komputera.

Wtyczka była obecna na rynku już od pewnego czasu i dotąd nie sprawiała użytkownikom żadnych problemów. Pod koniec zeszłego roku rozszerzenie zmieniło jednak właściciela, który najwyraźniej postanowił wykorzystać je w niecnych celach.

Oprócz Google wtyczki pozbył się również Microsoft, usuwając ją z rynku rozszerzeń dla własnej przeglądarki Microsoft Edge.

The Great Suspender
The Great Suspender

Źródło

You may also like...