Google wprowadza zewnętrzne płatności w sklepie Play Store

Google zezwala deweloperom oferującym aplikacje w Play Store, na obsługę w Europie zewnętrznych systemów płatności. To efekt wprowadzonej w życie ustawy Digital Markets Act.

Kilka dni temu Komisja Europejska uchwaliła nową ustawę o rynkach cyfrowych Digital Markets Act (DMA). Ma ona na celu ograniczenie potęgi dużych koncernów, m.in., zabraniając posiadaczom głównych platform preferencyjnego traktowania własnych systemów.

Wprawdzie DMA wejdzie w życie nie wcześniej jak w 2024 roku, to Google już teraz zareagowało na nową ustawę. Firma zmieniła obowiązujące w Play Store zasady dotyczące obsługi systemów płatności. Od teraz deweloperzy oferujący w cyfrowym sklepie swe aplikacje na Androida, mogą używać w Europie zewnętrznych systemów płatności. Zmiana polityki na razie nie obejmuje jednak gier, które nadal korzystają z firmowego systemu rozliczeń obecnego w sklepie.

Decyzja koncernu częściowo cofa zasadę wymagającą przetwarzania wszystkich płatności w aplikacji przez system rozliczeniowy Sklepu Play. Programiści, którzy zdecydują się na inny system rozliczeniowy, nie unikną jednak całkowicie uniknąć prowizji koncernu. Będzie ona jednak niższa o 3 procent.

Google twierdzi, że 99 procent programistów kwalifikuje się do opłaty wynoszącej 15%, natomiast pozostali zazwyczaj płacą 30 proc. Prowizja pobierana przez Google spadłyby odpowiednio do 12% lub 27%, jeśli deweloper wybierze system rozliczeniowy innej firmy.

Deweloperzy muszą jednak pamiętać, że alternatywny operator płatności również pobierze swoją prowizję. Zmiana wcale nie musi być dla nich korzystna. Poza tym będą również musieli spełnić odpowiednie wymagania dotyczące ochrony użytkownika.

Dodam, że Google od dawna sprzeciwiała się pomysłowi otwarcia Play Store dla alternatywnych dostawców płatności. Unia Europejska wymusiła jednak na koncernie zmianie decyzji. Warto też nadmienić, że podobną zmianę wprowadzono w zeszłym roku w Korei Południowej, po tym jak uchwalono w tym kraju prawo wymagające od Google i Apple oferowania zewnętrznych płatności.

Play Store

Źródło

You may also like...