Gotuj przy pomocy słońca

Każdy wie, że słońce potrafi tak przypiekać, iż w letnie dni można spokojnie usmażyć jajko na chodniku. A gdyby tak zaprząc energię słoneczną do gotowania posiłków?

Nie chodzi mi bynajmniej o panele fotowoltaniczne zasilające elektryczną kuchenkę do gotowania, lecz słoneczne grile. SolSun, jest właśnie takim słonecznym grilem, na którym gotowanie odbywa się przy pomocy naszej gwiazdy.

Gadżet jest po prostu wielkim parabolicznym lustrem, które działa podobnie jak piec słoneczny, skupiając promienie w jednym miejscu, czyli w tym wypadku na dużej patelni. W słoneczny dzień wytwarzane ciepło jest tak duże, że hamburgera możemy przygotować w ciągu zaledwie 6 minut. A zaletą takiego urządzenia jest to, że nie potrzebuje paliwa, więc nie musimy ze sobą taszczyć gazowej butli, czy też worka z węglem drzewnym.

Problemem może być natomiast rozmiar i waga całej konstrukcji, ponieważ SunSol waży około 18 kilogramów, natomiast jego średnica wynosi około 130 centymetrów. Kłopotliwe jest również rozstawianie urządzenia, które zajmuje około 30 minut i wymaga użycia narzędzi, by poskręcać wszystkie elementy.

One Earth Designs zebrało już na Kickstarterze pieniądze potrzebne na rozpoczęcie produkcji, co znaczy, że taki słoneczny gril ludziom się podoba. Na razie można go zamówić w przedsprzedaży w cenie 250 dolarów, co jak na polskie warunki jest kwotą dość znaczną, ponieważ przyzwoity gril ogrodowy można kupić znacznie taniej i nie trzeba tracić pół godziny na jego rozstawienie. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany zakupem tego cudeńka, to informuje, że na rynek trafi w październiku.

Źródło: Kickstarter.com

You may also like...