GPD Pocket 3 – kieszonkowy laptop o ogromnych możliwościach
GPD Pocket 3 to ciekawa propozycja kieszonkowego laptopa, który oferuje ogromne możliwości. Mocne podzespoły i 8-calowy ekran czynią z niego idealne narzędzie do pracy poza domem lub biurem.
Laptopy coraz częściej można wprawdzie spotkać w domach, ale wciąż głównym ich zastosowaniem jest praca poza domem lub biurem. Problem w tym, że taki sprzęt z dużą baterią swoje waży. Masa modeli z dużymi ekranami potrafi znacznie przekroczyć 2 kg, więc noszenie ze sobą takiego kolosa do wygodnych nie należy.
Od paru lat producenci sprzętu oferują jednak kieszonkowe laptopy z ekranami nie większymi niż 8-cali. Takie modele teoretycznie lepiej sprawdzają się do pracy poza domem. Praktyka bywa jednak nieco inna, bo choć oferują całkiem sporą wydajność, to w niewielkich obudowach nie ma zbyt wiele miejsca na porty rozszerzeń. To znacznie ogranicza użyteczność takiego sprzętu.
GPD Pocket 3 kompaktowym narzędziem pracy
GPD znalazło jednak rozwiązanie tego problemu, które zastosowało w swym najnowszym modelu GPD Pocket 3. Wyposażono go bowiem w modularny port rozszerzeń, pozwalający dostosować sprzęt do aktualnych potrzeb. Laptop posiada pełnowymiarowy port HDMI, Thunderbolt 4 lub USB-C, a także 2,5 Gbps port Ethernet. Natomiast modularny moduł umożliwia wybór pomiędzy portem USB-A, RS-232 oraz KVM. To opcje dostępne na ten moment, gdyż możliwe, że w przyszłości pojawi się ich więcej.
Sprzęt posiada również 8-calowy dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, który po przekręceniu przekształca go z laptopa w tablet. Można go wówczas obsługiwać aktywnym rysikiem rejestrującym 4096 poziomów nacisku. Pod maską pracuje natomiast procesor Intel Core i7-1195G7 z 16 GB RAM. Jest to więc konfiguracja aż nadto wystarczająca na potrzeby takiego malucha.
Mocny procesor i dużo RAM’u
GPD Pocket 3 można zamawiać na platformie Indiegogo, a jego ceny zaczynają się od 999 dolarów za sam laptop. Gdybyśmy zechcieli dodatkowo dokupić moduły portów rozszerzeń, trzeba wydać 1079 dolarów.
Jeżeli nie potrzebujemy tak wyśrubowanej konfiguracji, możemy zdecydować się na wariant z procesorem Intel Pentium Silver N6000 i 8 GB RAM. Ta wersja kosztuje 650 dolarów, a z dodatkowymi modułami wyceniono ją na 730 dolarów. Warto jednak pospieszyć się, gdyż w czasie trwania kampanii każdy wariant dostępny jest tylko w 500 egzemplarzach.
Technogadżet w liczbach