Hakerzy rozsyłają spam korzystając z…lodówek

Postępująca komputeryzacja naszego domowego sprzętu sprawia, że dzięki instalowanym w nim zaawansowanym układom elektronicznym, coraz częściej staje się on atakiem hakerów, a czasem służy również do rozsyłania spamu i do tego wykorzystywane są m.in. lodówki.

Na rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych lodówek, wyposażonych w system Android, które potrafią nie tylko zapewnić lepsze warunki przechowywania żywności, lecz także mogą samodzielnie uzupełnić zapasy kończącego się produktu. Ich zaawansowanie techniczne sprawia jednak, że stają się obiektem zainteresowań hakerów, wykorzystujących je do rozsyłania spamu.

Grupa Proofpoint Research przebadała niedawno pochodzenie 750,000 emaili zawierających spam, wysłanych w okresie od 23 grudnia ubiegłego roku, do 6 stycznia 2014. Okazało się, że jedynie około 25 procent zostało wysłanych z tradycyjnych komputerów. Nie było też jednego urządzenia, z którego rozesłano więcej niż 10 wiadomości.

Wykryto, że wiadomości pochodziły z 450,000 różnych adresów IP, jednak aż 100,000 z nich należało do tzw. Internet of Things, czyli urządzeń gospodarstwa domowego podłączonych do sieci, a więc lodówek, telewizorów, systemów kina domowego itp. Większość takich urządzeń pracuje na Linuxie, używając niezabezpieczonych układów ARM, MIPS lub Realteka, a brak systemów bezpieczeństwa sprawia, że znacznie łatwiej jest się do nich włamać, w porównaniu do tradycyjnego komputera, co czyni je idealnymi narzędziami spamerów.

Co gorsza, jeśli zabezpieczenia jednego urządzenia zostaną złamane, może to narazić bezpieczniejsze sieci na włamanie. Krótko mówiąc, jeśli z komputera biurowego połączymy się z naszą lodówką, sprawdzając stan jej zapasów, może to sprawić, że spamerzy wykorzystają również sieć biurową do rozsyłania emaili.

Sytuacja jest potencjalnie bardzo niebezpieczna, bo nawet nie mamy świadomości, że nasz świeżo zakupiony odbiornik SmartTV, czy też termostat regulowany online, służą do rozsyłania spamu.

Źródło: Dvice.com

You may also like...