Hasło 123456 jest wciąż używane przez miliony osób

Mimo wielokrotnych ostrzeżeń ekspertów, wiele osób wciąż nie przywiązuje uwagi do jakości haseł. Nadal około 20 mln osób używa bowiem hasła 123456.

Internetowe usługi z których korzystamy na co dzień, muszą być odpowiednio chronione przed hakerami. Często zawierają bowiem istotne dane, których utrata może nas narazić na poważne problemy. Dlatego niezwykle istotne jest to, by hasło chroniące dostęp do usługi, było odpowiednio długie i skomplikowane.

Niestety, choć eksperci ds. bezpieczeństwa nieustannie o tym przypominają, wiele osób lekceważy tę kwestię stosując niezwykle proste hasła. Robią tak zapewne dlatego, aby było łatwo je zapamiętać. Problem w tym, że w ten sposób ułatwiają zadanie przestępcom, którzy znacznie szybciej mogą je zgadnąć.

Niestety słabe hasła to wciąż poważny problem wśród użytkowników komputerów. Jak bowiem donosi brytyjskie Krajowe centrum bezpieczeństwa cybernetycznego (NCSC), około 20 mln osób z całego świata, nadal wykorzystuje hasło “123456”. Jest to jedno z najgorszych haseł, które można wymyślić, gdyż jego zgadnięcie jest wyjątkowo proste. Narzędzia włamujące się metodą brutalnej siły, zazwyczaj najpierw sprawdzają właśnie najłatwiejsze hasła.

Z raportu przygotowanego przez NCSC wynika, że tylko 15 procent osób wie, jak powinno się właściwie chronić podczas korzystania z sieci. To pokazuje, że aż 85% nie ma o tym pojęcia. Co ciekawe aż 46% badanych przyznało, że informacje o tym jak zabezpieczyć się w sieci, są dla nich niezrozumiałe. To może więc tłumaczyć tak duży odsetek osób, które nie potrafią zadbać o własne bezpieczeństwo.

Na szczęście robią to za nas firmy technologiczne, które wyposażają swe usługi w dwuskładnikowe systemy autoryzacji. Natomiast ostatnio popularność zdobywają sprzętowe klucze takie jak Google Titan.

hasła

Źródło: Ncsc.gov.uk

You may also like...