Huawei zdominuje rynek smartfonów? HongmengOS jest szybszy od Androida oraz iOS

Huawei może wkrótce zagrozić pozycji Google i Apple na rynku mobilnych systemów. Jego HongmengOS jest bowiem dużo szybszy od konkurencyjnego Androida oraz iOS.

Wojna handlowa prowadzona przez Donalda Trumpa z Chinami, narobiła poważnych kłopotów firmie Huawei. USA odebrało chińskiemu koncernowi licencję na Androida, co wymusiło szukanie alternatywy dla najpopularniejszej platformy. Jest nią autorski system HongmengOS, znany także jako Ark OS. I choć wydaje się, że problemy już zażegnano i chiński koncern znowu będzie mógł korzystać z systemu Google, to nie wiadomo czy zechce.

HongmengOS stanowi groźną konkurencję dla Androida oraz iOS

Okazuje się bowiem, że HongmengOS może stać się realną konkurencją dla dwóch największych mobilnych systemów. Dyrektor Huawei Ren Zhengfei, w rozmowie z francuskim magazynem LePoint potwierdził, że firmowy system jest o 60% szybszy od Androida oraz iOS.

Co więcej, może też mieć znacznie szersze zastosowanie niż konkurencyjne platformy, a to znacznie podnosi jego atrakcyjność. Nie musi bowiem ograniczać się tylko do smartfonów. Można bo bowiem wykorzystać m.in., w internetowych routerach i switchach, tabletach, komputerach, a nawet całych serwerowniach przechowujących dane. To nie wszystko, gdyż platforma jest szybsza nawet od systemu MacOS stworzonego dla komputerów Apple. Jego opóźnienie przetwarzania danych wynosi bowiem poniżej 5 ms.

Zhengfei zapewnił również, że jego firma będzie pracowała nad nowym sklepem z aplikacjami, który zastąpi Google Play Store. Jest to bowiem szczególnie istotny obszar dla funkcjonowania sprzętu chińskiej firmy, więc będzie o niego walczył.

HongmengOS będzie miał swą chińską premierę jeszcze w tym roku kalendarzowym. Natomiast na pozostałych rynkach pojawi się na początku przyszłego roku. Niewykluczone, że jednymi z pierwszych urządzeń, które otrzymają nową platformę. będzie linia Huawei Mate 30.

Na razie droga do uniezależnienia się od amerykańskich firm, jest jeszcze wciąż bardzo daleka. Huawei musi bowiem jeszcze znaleźć nową architekturę chipów, która pozwoli zastąpić produkowaną przez ARM. Jeśli jednak uda się tego dokonać, wówczas chińskiej firmie nie będą już zagrażały kaprysy amerykańskiego rządu.

HongmengOS

Źródło: Lepoint.ft

You may also like...