Huawei redukuje zamówienia na nowe smartfony

Huawei musi odłożyć na później plan zostania największym producentem smartfonów. Chiński koncern ogranicza zamówienia na nowe modele, starając przetrwać trudny dla siebie okres.

Nie da się zaprzeczyć, że walka z amerykańskim rządem jest dla Huawei niezwykle bolesna. Wpisanie chińskiego koncernu na czarną listę spowodowało bowiem, że posypały się na niego ciosy z każdej niemal strony. Począwszy od Google, które odebrało licencję na Androida, poprzez takie firmy jak Qualcomm, Intel oraz ARM, a kończąc na odebraniu zgody na korzystanie ze standardów WiFi, Bluetooth, a także kart microSD.

Walka z amerykańskim rządem powoduje mnóstwo problemów

Na szczęście dostęp do standardów udało się właśnie odzyskać, zaś firmowy system Ark OS może rozwiązać problem braku licencji na Androida.

Mimo to chiński koncern przygotowuje się najgorsze. Dlatego najwyraźniej podjął decyzję, by na jakiś czas zrezygnować z ambicji stania się największym producentem smartfonów. Huawei Technologies chciało bowiem zrealizować ten plan już w 2020 roku, ale to będzie musiało poczekać. Jak donoszą media, chiński gigant właśnie zredukował w Foxconnie zamówienia na nowe urządzenia.

Huawei ogranicza zamówienia na smartfony

Ta decyzja odbije się nie tylko na samej firmie, ale też na jego tajwańskim partnerze. Foxconn przydzielił bowiem kilka linii produkcyjnych w oczekiwaniu na zamówienia Huawei. Teraz jednak nie będą wykorzystane. Nie znamy jednak szczegółów, więc trudno powiedzieć czy redukcja zamówień jest tymczasowa czy też długoterminowa. Obie firmy nie komentują bowiem tych doniesień.

Zhao Ming, szef marki Honor, podczas piątkowej konferencji dla mediów przyznał, że nowa sytuacja może mocno pokrzyżować plany. Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie by ocenić, czy uda się je zrealizować.

Z najnowszego raportu firmy Gartner wynika, że Huawei doskonale radzi sobie na rynku smartfonów. W pierwszym kwartale tego roku dostawy do sklepów wzrosły bowiem aż o 15,7% w porównaniu do analogicznego kwartału 2018 roku. Powodem do zadowolenia są także wyniki z rynku smartwatchy i smartbandów, gdzie koncern zanotował największy wzrost sprzedaży.

Jeśli więc firmie uda się w miarę szybko poradzić sobie z problemami, to zbyt mocno na tym nie ucierpi. Redukcja zamówień sugeruje jednak, że koncern przygotowuje się na gorszy scenariusz.

Aktualizacja:

Firma Huawei przysłała nam oświadczenie dotyczące pogłosek o redukcji zamówień na smartfony.

W ostatnim czasie w mediach pojawiła się nieprawdziwa informacja, że w związku z decyzją amerykańskiego Departamentu Handlu o nałożeniu restrykcji na Huawei, firma ograniczyła produkcję smartfonów. Huawei zaprzecza tym informacjom. Nasza globalna produkcja utrzymana jest na normalnym poziomie, bez istotnych zmian.

Huawei

Źródło: Scmp.com

You may also like...