Hyundai pokazał cyfrowy kluczyk do auta umieszczony w telefonie

Koreański Hyundai zaprezentował zupełnie nową metodę dostępu do auta. Firma pokazała technologię cyfrowego kluczyka Digital Key, który znajduje się w naszym smartfonie.

Już teraz wiele osób nie może żyć bez swych smartfonów, a w przyszłości urządzenia te staną się niezbędne w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zastąpią nam bowiem klucze do mieszkania, a także kluczyki do auta. Pierwsza funkcjonalność jest już w zasadzie dostępna. Do powszechnego użytku wejdzie wkrótce także druga.

Podczas trwającego w Nowym Jorku salonu samochodowego, Hyundai zaprezentował pomysł na zastąpienie smartfonem kluczyków do auta. Firma pokazała tam całkowicie nową technologię cyfrowego kluczyka z aplikacją o nazwie Digital Key. Dzięki niej nie musimy już nosić ze sobą standardowego kluczyka i martwić się, że się nam popsuje, co wbrew pozorom nie jest taką rzadkością.

Część osób może jednak obawiać się o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Producent rozwiewa te wątpliwości zapewniając, że aplikacja Digital Key będzie oczywiście odpowiednio zabezpieczona. Zapewni to system Trustonic Application Protection. Natomiast pierwszym autem, w którym pojawi się nowe rozwiązanie, będzie przyszłoroczna wersja modelowa Hyundai Sonata.

Hyundai zastąpi kluczyki do auta aplikacją na smartfona

Digital Key przy pomocy chipa NFC autoryzuje kierowcę i pozwoli odblokować zamki. Natomiast do uruchomienia silnika trzeba będzie skorzystać z drugiej anteny zlokalizowanej w macie do bezprzewodowego ładowania, umieszczonej w konsoli centralnej. Smartfon pozwoli też na zdalne kontrolowanie systemów pojazdu. Umożliwi to m.in., zdalne uruchomienie silnika z odległości do 9 metrów, odblokowanie zamków. Wykorzystamy go również do włączenia trybu paniki, w przypadku gdyby złodziej próbował ukraść auto.

Dodatkowo technologia zapamięta profil kierowcy, powiązany z cyfrowym kluczykiem. To może być przydatne gdy z samochodu zechce korzystać więcej osób. Wówczas po wejściu do pojazdu dostosuje się do indywidualnych ustawień. Automatycznie ustawią się lusterka boczne, włączy ulubiona stacja radiowa z indywidualnymi ustawieniami audio, a także dopasują się ustawienia foteli.

Sam pomysł przedstawia się bardzo interesująco, choć mogą pojawić się problemy z dostępem do pojazdu, w przypadku nagłego wyczerpania baterii w samochodzie. Zgubienie lub strata telefonu w wyniku kradzieży również może spowodować spore kłopoty.

Hyundai

Hyundai

Źródło: Hyundainews.com

You may also like...