Nocny stróż z SI; fabryka Hyundai pilnowana przez roboty
Hyundai Motor Group wykorzystuje roboty Spot do pilnowania nocą swych fabryk. Maszyny wyposażone w nowoczesne podzespoły takie jak kamery termiczne i 3D LiDAR, wykrywają oraz identyfikują ludzi.
Za kilka lat osoby pracujące obecnie jako nocni stróże pilnujący fabryk oraz innych obiektów, będą musieli poszukać sobie nowego zajęcia. Zmusi ich do tego rozwój nowoczesnej technologii, a w szczególności robotów, które wkrótce ich zastąpią przejmując dotychczasowe obowiązki.
Taki scenariusz wbrew pozorom nie jest bardzo odległy w czasie, gdyż rozgrywa się właściwie już teraz. Koncern Hyundai Motor Group zatrudnił właśnie roboty Spot opracowane przez Boston Dynamic, do pilnowania w nocy swych fabryk. Maszyny oczywiście zostały odpowiednio dostosowane do nowej roli, dlatego wyposażono je w dodatkowy osprzęt.
Na ich pokładzie znalazły się m.in., kamery termowizyjne, a także 3D LiDAR, zaś ich pracą zarządza sztuczna inteligencja. Umożliwia to robotowi wykrywanie oraz identyfikowanie ludzi, a także różnych scenariuszy na obszarach przemysłowych. Zadaniem tych maszyn jest wykrywanie potencjalnych zagrożeń oraz informowanie o nich odpowiedniego personelu w centrum sterowania.
Spot potrafi więc stwierdzić, czy w niektórych obszarach nie pojawia się ryzyko zwiększonej temperatury, a także wykrywa otwarte drzwi, które powinny być zamknięte. Dzięki niewielkim rozmiarom jest w stanie z łatwością poruszać się w wąskich przestrzeniach, zaś czujniki pozwalają mu zobaczyć rzeczy, które ludzie mogli przeoczyć.
Robot samodzielnie porusza się po wyznaczonych obszarach, ale istnieje też możliwość przejęcia nad nim kontroli. Gdyby personel bezpieczeństwa musiał się bliżej przyjrzeć określonej sytuacji, może ręcznie sterować maszyną. Urządzenie zapewnia też transmisję na żywo tego co aktualnie widzi, dostępną za pośrednictwem strony internetowej, a także może aktywować alarm.
Testy robota odbywają się aktualnie w jednej z południowokoreańskich fabryk KIA i mają na celu sprawdzenie jego przydatności w takich zastosowaniach. Jeśli okażą się sukcesem, wówczas pojawi się cała flota maszyn, patrolujących w tym samym czasie różne obszary fabryk.
Technogadżet w liczbach