Nowy Hyundai Santa Fe nie ma tradycyjnego kluczyka. Zastąpił go odcisk palca

Inżynierowie koreańskiego koncernu Hyundai opracowali nową technologię, która pozwoli zrezygnować z kluczyków do auta. Zastąpił je bowiem odcisk palca właściciela.

Przez lata systemy otwierania i uruchamiania samochodów mocno ewoluowały. Jeszcze niedawno używało się w tym celu standardowych kluczyków, a obecnie nie musimy ich nawet wyjmować z kieszeni. Bezkluczykowe systemu dostępu umożliwiają automatyczne odblokowanie zamków, zaś uruchomienie silnika sprowadza do wciśnięcia jednego przycisku.

Niektórzy producenci zaczynają już oferować możliwość obsługi auta za pomocą aplikacji mobilnej, co poprawić ma komfort jego użytkowania. Nie jest to jednak zbyt bezpieczne, gdyż sklonowanie karty SIM, może zapewnić przestępcom dostęp do naszego pojazdu. Hyundai pracuje więc nad nieco innym rozwiązaniem, wykorzystującym technologię biometryczną.

Podczas chińskiego salonu samochodowego, koreański koncern zaprezentował nową technologię, wbudowaną w przyszłoroczny model SUV’a Santa Fe. W jego klamkach oraz przycisku uruchamiania silnika znajdują się skanery odcisków palców, podobne do tych montowanych w smartfonach. Podczas otwierania pojazdu oraz uruchamiania silnika, sprawdzane są odciski palców. Jeśli są zgodne z zapisanymi w pamięci, wówczas zamki się odblokują i będzie można jechać.

Odciski są szyfrowane, a w pamięci zapisać można odciski kilku osób, tak aby cała rodzina lub pracownicy firmy mogli korzystać z tego samego auta. Co więcej, odciski mają też pełnić funkcję identyfikatora kierowcy. Dzięki temu auto od razu dostosuje się do indywidualnych preferencji danego użytkownika, ustawiając pod niego fotel oraz lusterka. W przyszłości funkcje te zostaną rozszerzone także o ustawienie pozycji kierownicy, temperatury i wilgotności powietrza.

Na chwilę obecną technologia biometryczna będzie dostępna tylko w modelu Santa Fe oferowanym na chińskim rynku. Auto trafi do sprzedaży już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Hyundai

Źródło: Engadget.com

You may also like...