IBM skonstruowało zrobotyzowany język. Nie ma jednak nic wspólnego z jedzeniem

Zespół inżynierów z IBM Research opracował zrobotyzowany język. Nie ma jednak związku z jedzeniem, gdyż służy do wykrywania chemikaliów w cieczach.

Roboty w przyszłości będą stałym elementem naszego życia, ale już teraz wykazują wielką przydatność w różnego rodzaju zadaniach. Jednym z najnowszych projektów z dziedziny robotyki jest osiągnięcie inżynierów z IBM Research, którzy opracowali zrobotyzowany język.

Wynalazek nie ma jednak nic wspólnego z jedzeniem, a jego zastosowanie jest dalece poważniejsze. Prototyp urządzenia o nazwie Hypertaste, powstał bowiem do szybkiej chemicznej analizy składu cieczy, bez stosowania złożonego sprzętu laboratoryjnego. Jest on przy tym znacznie bardziej użyteczny. Standardowe przenośne sensory elektrochemiczne są bowiem kalibrowane tylko do wykrywania określonych rodzajów składników. Większe możliwości mają duże stacjonarne maszyny, ale nie da się ich zabrać ze sobą. Hypertaste ma więc stanowić pomost pomiędzy sensorami i sprzętem laboratoryjnym.

Zrobotyzowany język pomoże w szybkiej analizie cieczy

Urządzenie wykorzystuje elektrochemiczne sensory składające się z par elektrod. Każda para reaguje na kombinację cząsteczek gdy przez elektrody przechodzi napięcie. Ogólny sygnał napięciowy generowany przez zestawy par elektrod pozwala stworzyć swego rodzaju “odcisk palca” cieczy. Po jego ustaleniu dane przenoszone są do urządzenia mobilne, które następnie przesyła je do chmury, gdzie sieć neuronowa porównuje z bazą danych znanych cieczy. Najbliższe porównanie jest następnie wyświetlane na ekranie urządzenia.

Testy urządzenia wykazały, że w mniej niż minutę uzyskuje ono wynik z 90-procentową dokładnością. Oczywiście aby system mógł działać, należy wcześniej wielokrotnie przetestować każdy rodzaj próbki, a następnie przesłać dane do systemu uczenia maszynowego.

Na razie projekt jest w fazie rozwoju, więc jeszcze poczekamy na jego ostateczną wersję. Nie jest to jednak jedyna tego typu technologia. Firma Aromyx opracowała jednorazowy biosensor o nazwie EssenceChip, który w 2017 roku trafił na rynek. Natomiast w 2016 roku hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Valladolid stworzyli sensor zdolny zidentyfikować różne gatunki piwa ze 100 procentową dokładnością. Z podobnej technologii korzystają też chińskie firmy masowo produkujące żywność, by upewnić się, że ich wyroby mają autentyczny smak.

język

Źródło: IBM.com

You may also like...