Setki osób tracą życie próbując zrobić idealne selfie
Z najnowszego raportu badaczy wynika, że idealne selfie może być groźne dla życia. Od 2011 roku, podczas próby jego zrobienia, życie straciło 250 osób.
Miliony osób nieustannie próbują robić idealne selfie, które zdobędzie mnóstwo lajków na portalach społecznosciowych. Nie jest to bynajmniej łatwe, gdyż zrobienie dziubka do kamery już od dawna nie wystarcza. Teraz potrzeba czegoś więcej, by wzbudzić zainteresowanie społeczności.
Ludzie posuwają więc do różnych szalonych rzeczy, które nie zawsze są bezpieczne. Wchodzą na wysokie kominy, zwisają z dachu, czy wykonują inne równie głupie rzeczy. Wielu przypadkach za dążenie do idealnego selfie płacą najwyższą cenę, tracąc własne życie.
Potwierdza to najnowszy raport przygotowany przez amerykańską Krajową Bibliotekę Medyczną. Jego badacze przygotowali specjalną listę stref, w których powinno się unikać robienia selfie, ze względu na zbyt wysokie ryzyko utraty życia. Znajdują się na niej szczyty gór, wysokie budynki oraz jeziora, gdzie wiele osób ginie podczas próby zrobienia sobie zdjęcia.
Chęć zrobienia dobrego selfie może skończyć się śmiercią
Najczęstszą przyczyną śmierci jest m.in., utonięcie, wypadek samochodowy, a także upadek z dużej wysokości. Na dalszych miejscach wymienia się zabicie przez zwierzę, porażenie prądem, ogień oraz broń palną. Przykładów takich zgonów nie trzeba długo szukać. W lipcu 19-letni Gavin Zimmerman spadł z klifu w australijskiej Nowej Południowej Walii, próbując zrobić sobie zdjęcie. Z kolei we wrześniu, Tomer Frankfurter pragnąć zrobić zdjęcie w Parku Narodowym Yosemite, spadł z wysokości 250 m.
Łącznie w latach 2011 – 2017, idealne selfie na całym świecie zabiło łącznie 259 osób. Najmniej zgonów było w 2011 roku, gdyż zgłoszono wówczas tylko trzy raporty. Z biegiem czasu ich liczba znacznie się zwiększyła i w 2016 roku było ich 98, natomiast rok później 93. Najwięcej zgonów ma miejsce w Indiach, Rosji, Stanach Zjednoczonych oraz Pakistanie. Warto też dodać, że najczęściej giną mężczyźni, gdyż odpowiadają za 72,5 procent wszystkich przypadków.
Oczywiście badacze podkreślają, że liczba zgonów spowodowanych próbą zrobienia sobie zdjęcia, może być w rzeczywistości znacznie wyższa. Nie zawsze selfie wymienia się bowiem jako przyczynę śmierci.
Na szczęście rządy niektórych państw zaczynają powoli reagować zagrożenie, jakie stanowi robienie sobie zdjęć. W 2016 roku władze Mumbaju stworzyły 16 miejsc, w których ze względu na zagrożenie selfie zostało zakazane.
Źródło: Ncbi.nlm.nih.gov
Technogadżet w liczbach