Ile potrwa wydrukowanie całego domu z drukarki 3D?

Drukarki 3D znajdują coraz szersze zastosowanie i używa się ich nie tylko do produkcji broni, ale też medycznych implantów, a naukowcy już teraz odgrażają się, że niebawem zacznie się drukować całe domy. To jednak dość odległa wizja.

Gdyby jednak założyć czysto hipotetycznie, że mamy drukarkę 3D i chcemy ją wykorzystać do zbudowania własnego domu. Ile by to trwało i jakie byłyby koszty tej operacji? Na to pytanie odpowiedzi poszukał specjalizujący się w nieruchomościach blog Movoto, który stworzył specjalny kalkulator. Możemy na nim policzyć ilość potrzebnego czasu oraz koszty zbudowania domu z drukarki 3D, wystarczy tylko podać powierzchnię domu, ilość pięter itp.

Dane prezentowane przez wspomniany kalkulator, opierają się na drukarce MakerBot Replicator 2 i uwzględniają czas i koszty potrzebne do wydrukowania plastikowych cegiełek, z których można by zbudować cały dom. W tym wypadku chodzi o cegły w rozmiarze 20,8 x 9,1 x 7,1 cm, bowiem takie właśnie jest w stanie wytworzyć wspomniana drukarka, a cena jednego egzemplarza szacowana jest na 12 dolarów.

Budowa typowego 250-metrowego domu o dwóch piętrach, przy użyciu MakerBot Replicator 2, zajęłaby około 220 lat potrzebnych na wydrukowanie cegieł, oraz pochłonęłaby 330,000 dolarów, które należałoby wydać na materiał. Naturalnie wydatki uwzględniają tylko koszty cegieł, a więc za instalację elektryczną, ogrzewanie i okna oraz wiele innych elementów, bez których nie może się obejść żaden dom, trzeba wydać dodatkowe pieniądze.

Nie oznacza to jednak, że budowa domu z drukarki 3D nie jest możliwa. Architekci już planują takie projekty z wykorzystaniem drukarek przemysłowych, które wytwarzałyby znacznie większe elementy w krótszym czasie.

Źródło: Movoto.com

You may also like...