Inteligentna poduszka z własnym zasilaniem, poprawi jakość naszego snu

Chińscy naukowcy opracowali nowy gadżet, który zajmie się monitorowaniem naszego snu. To inteligentna poduszka, wyposażona we własny system produkcji energii, wykorzystujący ruchy głowy.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń monitorujących nasz sen i pomagających poprawić jakość wypoczynku. Są to m.in., różnego rodzaju smartbandy i smartwatche, a także wyspecjalizowane czujniki. Wiele z nich wymaga jednak zasilania, więc może być nieco kłopotliwa w eksploatacji. Co jakiś czas trzeba bowiem ładować ich baterię. Chińscy naukowcy opracowali jednak technologię, która likwiduje ten problem.

Jest to specjalna, inteligentna poduszka, która nie tylko monitoruje sen. Ma również wbudowany generator, wytwarzający energię potrzebną do zasilania czujników. Projekt jest wynikiem wcześniejszych prac nad systemami monitorowania snu, które śledzą ruch głowy i pozyskują energię za pomocą tryboelektrycznych nanogeneratorów (TENG).

Systemy przekształcające tarcie i energię mechaniczną w elektryczność, są obecnie bardzo chętnie wykorzystywane w badaniach nad urządzeniami noszonymi. Potrafią bowiem wykorzystywać energię poruszającego się ciała, umożliwiając konstruowanie urządzeń, których nie trzeba ładować.

Takie generatory często stosuje się w maskach na twarz lub prześcieradłach, jednak mogą obniżać komfort wypoczynku. Chińscy badacze postanowili jednak wbudować je bezpośrednio w poduszkę. Składa się ona z zestawów elastycznych, porowatych polimerowych warstw tryboelektrycznych, które generują prąd elektryczny podczas ruchu głowy. Generują one napięcie adekwatne do siły przyłożonego nacisku.

inteligentna poduszka

Podczas testów inteligentna poduszka mogła śledzić rozkład nacisku przedmiotu imitującego głowę, podczas zmiany jej pozycji. Była też wystarczająco czuła, aby śledzić palec piszący litery na jej powietrzni.

Co prawda gadżet powstał do monitorowania jakości snu, to naukowcy uważają, że poduszka z własnym zasilaniem mogłaby służyć także do innych zadań. Byłaby użyteczna w monitorowaniu pacjentów z chorobami szyi lub jako system wczesnego ostrzegania dla osób skłonnych do wypadania z łóżka.

Oczywiście na razie jest to tylko prototyp, więc nie wiadomo kiedy poduszka trafi na rynek oraz ile będzie kosztowała.

inteligentna poduszka
Haiying Kou

Źródło

You may also like...