Inteligentny bandaż przyspieszy leczenie przewlekłych ran

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali inteligentny bandaż. Dzięki elektrycznej stymulacji, może znacznie ułatwić leczenie przewlekłych ran, które goją się bardzo trudno.

Przewlekłe rany, takie jak cukrzycowe owrzodzenia skóry stanowią problem dla tysięcy ludzi z całego świata, gdyż są niezwykle trudne w leczeniu. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do amputacji, a nawet śmierci. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda stworzyli jednak technologię, która może ratować życie.

W swych laboratoriach opracowali bowiem inteligentny bandaż, który może przyspieszyć gojenie takich ran za pomocą stymulacji elektrycznej. Prototyp składa się z dwóch warstw. Górna to polimerowa folia o grubości zaledwie 100 mikronów, na której znajdują się elementy elektroniczne. Spodnia warstwa to gumowaty hydrożel, który styka się bezpośrednio z raną.

Inteligentny bandaż ratuje życie cukrzyków

inteligentny bandaż
Źródło: Jian-Cheng Lai, Bao Research Group/Stanford University

Wbudowane w bandaż bioczujniki na bieżąco monitorują temperaturę oraz impedancję elektryczną rany. Wcześniejsze badania wykazały, że impedancja wzrasta w miarę gojenia się ran, podczas gdy temperatura spada gdy ustępuje stan zapalny. Innymi słowy, jeśli dane wskazują na trudności w leczeniu, wówczas bandaż uruchamia elektryczną stymulację rany. W ten sposób dostarcza do tkanki ładunek elektryczny o niewielkiej mocy. Przyspiesza to zamykanie tkanek i zmniejszanie infekcji, zwiększając tempo migracji keratynocytów do rany.

Opatrunek wyposażono także w antenę do bezprzewodowej komunikacji, umożliwiającą sparowanie go ze smartfonem. Opiekun pacjenta może dzięki temu sprawdzić stan rany bez zdejmowania bandaża. Gdy natomiast przestanie już być potrzeby, wystarczy ogrzać go do temperatury 40 stopni Celsjusza. Wówczas sam oddzieli się od rany.

inteligentny bandaż
Źródło: Jian-Cheng Lai, Bao Research Group/Stanford University

Testy prowadzone na myszach wykazały aż 25-procentowe przyspieszenie gojenia oraz 50-procentowe przyspieszenie odrastania skóry. Zanim jednak technologię będzie można stosować na ludziach, minie jeszcze trochę czasu, gdyż trzeba zająć się kilkoma kwestiami. Przede wszystkim należy zwiększyć rozmiar bandaża, a także obniżyć koszty produkcji, gdyż obecnie są dość wysokie.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego wynalazku, to zapraszam do dziennika Nature Biotechnology, gdzie opublikowano badania.

Źródło

You may also like...