Inteligentny strój dla sportowców zasilany ze smartfona

Naukowcy z Singapuru opracowali niezwykły strój dla sportowców, zasilany bezprzewodowo ze smartfona. Dzięki wbudowanym sensorom, zbiera informacje o pracy organizmu.

W niedalekiej przyszłości możemy oczekiwać, że noszone na co dzień ubrania, staną się w pełni inteligentne i będą pełniły wiele dodatkowych funkcji. Prototypy takich ubrań już powstają, zaś autorem jednego z nich jest zespół naukowców z National University of Singapore.

Efektem dwuletnich prac jest zaawansowany technologicznie strój dla sportowców, wyposażony w szereg różnego rodzaju czujników, które monitorują ciało atlety. Gromadzą w czasie rzeczywistym dane fizjologiczne, takie jak temperatura, postura, tętno itp., które następnie przekazują do smartfona. W ten sposób sportowiec dokładnie wie jak pracuje jego organizm, co pozwala mu poprawić wydajność treningów.

Interesujący jest też sposób obsługi oraz zasilania wspomnianych czujników. Nie potrzeba bowiem dodatkowej baterii, gdyż energię do ich pracy zapewnia smartfon dzięki technologii NFC. Jest to wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ sportowiec nie musi nosić dodatkowych akumulatorów, które mogłyby obniżać komfort treningu. Zaletą jest więc nie tylko niższa masa stroju, ale też możliwość zbierana danych z różnych obszarów ciała.

strój dla sportowców

Obecny prototyp obsługuje do sześciu sensorów na jeden smartfon. Może równocześnie rejestrować takie dane jak pozycja kręgosłupa, chód biegowy i temperatura ciała. Z tych wszystkich najważniejsza jest możliwość pomiaru pozycji kręgosłupa, gdyż jest to integralna część rozwijania solidnej postawy atletycznej.

Zespół oczywiście wciąż rozwija swój projekt i obecnie pracuje nad nowymi czujnikami, które można zintegrować ze strojem aby usprawnić gromadzenie danych. Liczy też, że uda się nawiązać współpracę z profesjonalnymi sportowcami, którzy pomogą dopracować projekt.

Źródło

You may also like...