Microsoft załatał lukę w przeglądarce Internet Explorer. Hakerzy nie przejmą już naszego komputera

Microsoft rozpoczął dystrybucję grudniowej aktualizacji systemów Windows. Znajdziemy w nim także patch do przeglądarki Internet Explorer, zamykający hakerom furtkę do przejęcia kontroli nad komputerem.

Kilka tygodni temu specjaliści z Google, odkryli dość groźną lukę w przeglądarce Internet Explorer. Bug obecny w oprogramowaniu, otwierał hakerom furtkę do zdalnego przejęcia kontroli nad naszym pecetem. Przestępca mógł bowiem uzyskać dokładnie takie same prawa użytkownika, jak właściciel maszyny.

Największe ryzyko było w przypadku osób logujących się do Windowsa jako użytkownik z prawami administratora. Dzięki temu, haker mógł przejąć całkowitą kontrolę nad komputerem. Luka pozwala mu bowiem stworzyć na naszej maszynie zupełnie nowe konto użytkownika, kopiować oraz kasować dane, czy też instalować nowe oprogramowanie. Innymi słowy, cyberprzestępca mógł wykonywać dokładnie takie same czynności jak my i to bez naszej wiedzy. To niezwykle groźna sytuacja, gdyż w ten sposób mógł podejrzeć nasze hasła do różnego rodzaju usług oraz kont bankowych.

Co gorsza, do ataku komputera użytkownik nie musi instalować spreparowanego oprogramowania, jak to zwykle ma miejsce. Wystarczyło tylko zwabić go na specjalnie przygotowaną witrynę internetową, zaprojektowaną do wykorzystania exploita przeglądarki.

Na szczęście programiści Microsoftu już załatali wspomnianą lukę, udostępniając poprawkę. Jeśli więc macie w przeglądarce ustawione automatyczne instalowanie aktualizacji, to nie macie się czym przejmować. Jeśli nie, warto wejść w Windows Update i zainstalować niezbędne poprawki.

Internet Explorer

Źródło: Microsoft.com

You may also like...