Apple wycofuje niektóre smartfony z niemieckich sklepów. Qualcomm wywalczył kolejny zakaz

Już nie tylko w Chinach Apple nie może sprzedawać swych smartfonów. Batalia z Qualcommem spowodowała rozszerzenie zakazu również na Niemcy.

Parę tygodni temu Apple otrzymało potężny cios ze strony Qualcommu. Znany producent procesorów do urządzeń mobilnych, wywalczył w Chinach zakaz sprzedaży smartfonów amerykańskiego koncernu. Sytuacja dla firmy z Cupertino jest wyjątkowo niekorzystna, gdyż zakaz obejmuje niemal wszystkie jej modele, za wyjątkiem tegorocznych urządzeń.

A tymczasem to właśnie zakazane urządzenia odpowiadają za 40 procent sprzedaży smartfonów w tym kraju. Analitycy wyliczyli więc, że z powodu batalii patentowej Apple może na zakazie stracić nawet 12 mld dolarów. Nie licząc 7 mld dolarów, których Qualcomm domaga się za bezprawne korzystanie z jego patentów.

Na tym się jednak problemy amerykańskiej firmy nie kończą. Qualcommowi udało się wywalczyć zakaz sprzedaży iPhone’ów również na rynku niemieckim. Sąd w Monachium przychylił się do żądania producenta procesorów i wydał zakaz sprzedaży starszych modeli iPhone 7 oraz 8. Różni się on jednak nieco od chińskiego, który wszedł w życie natychmiast po jego ogłoszeniu. Niemiecki są nie nakazał bowiem natychmiastowego wycofania wybranych modeli ze sklepów. Firma może na razie je sprzedawać, dopóki nie złoży odwołania.

Koncern już potwierdził, że będzie odwoływał się od tej decyzji, jednak czasowo wstrzyma sprzedaż wymienionych urządzeń. Sprzedaż będzie jednak wstrzymana tylko w firmowych salonach koncernu, których w Niemczech jest 15. W innych sklepach smartfony nadal będą dostępne. Qualcomm twierdzi jednak, że złożył wniosek o zakaz sprzedaży wszystkich urządzeń Apple, więc nie wiadomo na razie jaki będzie los pozostałych modeli.

smartfonów

Źródło: Cnbc.com

You may also like...