Nadchodzący system Apple zwiększy ochronę prywatności

Kolejne wieści dotyczące systemu iOS 13 informują o znacznie zwiększonej ochronie prywatności. Aktualizacja poinformuje nas które aplikacje nas śledzą.

Prywatność dla wielu osób jest bardzo ważna, lecz rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że coraz trudniej ją chronić. Na przykład Google wie o wszystkim co kupujemy w sieci, a Facebook śledzi nas za pomocą swych wtyczek.

Aktualnie najbardziej naszą prywatność naruszana jest przez smartfony, a konkretnie mówiąc przez aplikacje. Wiele z nich śledzi bowiem naszą aktualną pozycję, a więc dokładnie wie jakie miejsca odwiedzamy. Użytkownik jest wprawdzie o tym informowany w regulaminie, ale jak wiadomo mało kto się z nim zapoznaje. Stąd też niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że znajdują się na wirtualnej smyczy.

Apple postanowiło więc pomóc użytkownikom chronić swą prywatność, a zrobi to za pośrednictwem nowego systemu iOS 13. Nadchodząca aktualizacja otrzyma funkcję, która poinformuje użytkowników kiedy zaczną być śledzeni. System nie tylko ujawni która aplikacja zacznie śledzić ich lokalizację, ale także gdzie dokładnie ich śledzi.

Wówczas użytkownik otrzyma komunikat, w którym będzie mógł wyrazić zgodę na dalsze rejestrowanie jego lokalizacji w tle działania aplikacji. W komunikacje pojawi się również niewielka mapka, na której właściciel telefonu zobaczy w jakich miejscach aplikacja go śledzi.

Oczywiście wiele aplikacji musi śledzić swych użytkowników, gdyż jest to część ich funkcjonalności. Część jednak robi to bez wyraźnego powodu, więc użytkownik będzie mógł taką inwigilację wyłączyć, dbając w ten sposób o własną prywatność.

iOS 13

Źródło: 9to5mac.com

You may also like...